Pořiďte si vstupenku na koncert anebo rovnou celé abonmá. V řadě C na vás stále čekají krásná místa.

Rozšiřte rodinu abonentů

Světová premiéra Glanertovy Pražské symfonie


Semjon Byčkov na počátku svého působení na postu šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie inicioval objednávku čtrnácti skladeb nejlepších současných autorů. Tento týden Dvořákovu síň rozezní právě jedno z těchto děl. Zveme vás na Pražskou symfonii.

Fotografie ilustrujicí stránku

Od 8. do 10. prosince můžete být svědky světové premiéry skladby Pražská symfonie. Lyrické fragmenty podle Franze Kafky, kterou pro Českou filharmonii zkomponoval Detlev Glanert. Ten je uznáván především jako autor vokálně-instrumentálních děl a na svém kontě má čtrnáct oper. Práci s textem a lidským hlasem se však nevyhýbá ani v Pražské symfonii. Předobraz pro skladbu našel v samotné Praze i v tom, jak ji ve svých dílech vylíčil Franz Kafka.

„Věcným spojením se skladbou je melancholické večerní naladění, které se také často odráží v Kafkových textech, a také jakési jemné, ale stálé znepokojení. Kafka prý jednou řekl, že Praha je matička, která jednoho nikdy nepustí ze svých drápků. Tento druh přitažlivé síly spojený s neustálým připomínáním minulosti (ať už nové nebo staré) mě u Jakuba Schikanedera fascinuje. I další jeho obrazy s večerní nebo noční tematikou (Večerní nálada nebo Nábřeží s tramvají) odrážejí atmosféru, ve které Kafka psal.“

— Detlev Glanert

Večerní nálada, Jakub Schikaneder

To nejlepší z Rudolfina


5x do roka přímo do vašeho e-mailu.
Přidejte se k 9500+ čtenářů.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Odhlášení na jeden klik.

Zavřít
Tak copak vás zajímá?