Zájezdy a festivaly


Ve druhé polovině roku 2023 se Česká filharmonie již tradičně zúčastní tuzemských hudebních festivalů Smetanova Litomyšl a Dvořákova Praha. V listopadu již potřetí podpoří tradici karlovarských Variací. Na zahraničních pódiích odehraje první český orchestr celkem 26 koncertů. Vedle jednotlivých zájezdů ho čeká evropské a asijské turné, vždy v čele s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem.

Fotografie ilustrujicí stránku
Pražské jaro 2023

Pražské jaro 2023

Píše se rok 1946 a v Praze se odehrává vůbec první ročník mezinárodního festivalu klasické hudby Pražské jaro. Jeho založení iniciuje tehdejší šéfdirigent České filharmonie Rafael Kubelík, záštitu poskytuje tehdejší československý prezident Dr. Edvard Beneš a zakládá tím tradici, která trvá dodnes.

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka

Česká filharmonie po čtyřech letech opět zavítá na Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Zazní Stabat mater Antonína Dvořáka, kantáta pro sóla, smíšený sbor a orchestr. Nastudování dirigenta Tomáše Netopila a genius loci ostravské katedrály Božského Spasitele slibují povznášející zážitek.

Smetanova Litomyšl 2023

Smetanova Litomyšl 2023

Festival Smetanova Litomyšl je druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice, zároveň patří k největším pravidelným festivalům klasické hudby u nás. Česká filharmonie otevře jubilejní 65. ročník slavnostním koncert pod taktovkou dirigenta Tomáše Netopila.

Bad Kissingen 2023

Bad Kissingen 2023

Bad Kissingen patří v posledních letech k pravidelným zájezdovým cílům České filharmonie. Spolu s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem sem orchestr zavítá i v červenci 2023 a provede zde dva koncerty.

Rumunsko - George Enescu Festival

Rumunsko - George Enescu Festival

Na největším rumunském festivalu klasické hudby, kde naposledy vystoupila s rumunským dirigentem Cristianem Măcelaru v roce 2017, získala Česká filharmonie nyní „rezidenci“ dvou koncertů. Dirigent Manfred Honeck připravil pro sál Athenaeum pestré programy společně s rumunskými sólisty, ale i klavírním duem sester Labèque.

Dvořákova Praha 2023

Dvořákova Praha 2023

Koncerty České filharmonie na mezinárodním hudebním festivalu Dvořákova Praha jsou již tradicí. První český orchestr se při této příležitosti snaží přinést do svého domovského Rudolfina originální dramaturgii a přivést nevšední umělce. Tři vystoupení na letošním ročníku nabídnou velké vokálně-instrumentální dílo a dvě klavírní vystoupení.

Asijské turné 2023

Asijské turné 2023

Po delší pauze způsobené pandemií covid-19 míří Česká filharmonie se Semjonem Byčkovem opět do Asie. Některé z koncertů letošního turné jsou přesunuté z plánovaných termínů v roce 2021. Turné orchestr zahájí dvěma koncerty v Jižní Koreji a sedmkrát pak vystoupí v Japonsku, včetně tří rezidenčních koncertů ve slavné tokijské Suntory Hall.

Variace 2023

Variace 2023

Účast České filharmonie na společném projektu s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary měla v rámci uplynulých ročníků už několik podob. Letos do lázeňského města orchestr zavítá s programem z období klasicismu, který dvakrát provede pod taktovkou dirigenta Tomáše Netopila a s pěvci Kateřinou Kněžíkovou a Petrem Nekorancem.

Německo, Baden-Baden

Německo, Baden-Baden

Česká filharmonie se po 25 letech vrací do německého lázeňského města Baden-Baden – naposledy ve zdejším Festspielhausu vystoupila pod taktovkou Vladimíra Ashkenazyho v roce 1999. Tentokrát sem přiveze monumentální Třetí symfonii Gustava Mahlera a společně se Semjonem Byčkovem se těší na spolupráci s vynikající mezzosopranistkou Fleur Barron.

Evropské turné 2024

Evropské turné 2024

Na jaře vyjede Česká filharmonie na velké turné do Španělska, Rakouska, Německa, Belgie a Francie. Celkem 14 koncertů sdružuje i dvojice „rezidenčních“ pobytů, a to v nejslavnějších evropských sálech: v Auditorio Nacional v Madridu, ve vídeňském Konzerthausu, v hamburské Elbphilharmonie, v mnichovské Isarphilharmonie a v pařížské Filharmonii.

Smetanova Litomyšl 2024

Smetanova Litomyšl 2024

Národní festival Smetanova Litomyšl je partnerským festivalem České filharmonie a každoročně sem první český orchestr přiváží zásadní koncertní programy. Letos půjde o čtyři večery, které si rovným dílem rozdělí hlavní hostující dirigenti orchestru Jakub Hrůša a Tomáš Netopil. Jejich repertoár byl vybrán s ohledem k oslavě Roku české hudby.

To nejlepší z Rudolfina


5x do roka přímo do vašeho e-mailu.
Přidejte se k 9500+ čtenářů.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Odhlášení na jeden klik.

Zavřít
Tak copak vás zajímá?