Orchestr


Česká filharmonie se záhy po svém založení v roce 1896 stala nejvýznamnějším českým symfonickým orchestrem a již před 1. světovou válkou si na evropských scénách vybudovala značné renomé. Do historie orchestru se během více než sto dvaceti let jeho existence zapsala celá řada českých i zahraničních osobností.

Fotografie ilustrujicí stránku

Dirigenti


V sezoně 2022/2023 tvoří dirigentský tým České filharmonie tři muži. Krom šéfdirigenta a uměleckého vedoucího Čajkovského projektu Semjona Byčkova s orchestrem pravidelně spolupracují také hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Dirigenti
Dirigenti České filharmonie

Profil orchestru


Česká filharmonie odehrála svůj první koncert 4. ledna roku 1896. V Rudolfinu tehdy pod taktovkou samotného Antonína Dvořáka uvedla čistě dvořákovský program, jehož součástí byla i světová premiéra skladatelových Biblických písní č. 1 až 5.

Česká filharmonie
Profil orchestru

Členové orchestru


Přes 120 hudebníků 16 nástrojových skupin v jedinečné souhře. Hudební mistrovství každého filharmonika se společně s dirigentovým pojetím skladby podílí na nezaměnitelném zvuku orchestru České filharmonie.

Členové orchestru
Členové orchestru

Orchestrální akademie


Česká filharmonie má zájem na výchově dalších generací špičkových hudebníků, kteří mohou v budoucnu usednout do jejích řad. Proto od sezony 2012/2013 každoročně vypisuje orchestrální akademii.

Orchestrální akademie
Orchestrální akademie

Soutěže


U příležitosti 100 let od založení samostatného Československa se Česká filharmonie rozhodla vypsat interpretační a skladatelskou soutěž pro mladé hudebníky.

Interpretační a skladatelská soutěž
Interpretační a skladatelská soutěž

Umělecká rada


Podpora a kontrola vysoké umělecké úrovně orchestru, tak by se dal popsat hlavní úkol umělecké rady. Zasedají v ní koncertní mistři a vedoucí nástrojových skupin České filharmonie.

Umělecká rada
Umělecká rada

Historie


Během více než 120leté historie se v čele orchestru i na jednotlivých partech vystřídalo mnoho tvůrčích osobností, které budovaly jeho vynikající jméno u nás i ve světě. Poutavý příběh České filharmonie zkrátka stojí za pozornost.

Historie
Historie

Volná místa


Aktuální přehled volných pracovních pozic v orchestru i správním aparátu České filharmonie.

Volná místa
Volná místa

To nejlepší z Rudolfina


5x do roka přímo do vašeho e-mailu.
Přidejte se k 9500+ čtenářů.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Odhlášení na jeden klik.

Zavřít
Tak copak vás zajímá?