1 / 6

Česká filharmonie • Manfred Honeck
Wagnerovský koncertní program připravili stálý host u České filharmonie Manfred Honeck a vynikající barytonista Matthias Goerne. Předehru a árie z oper Richarda Wagnera doplní 4. symfonie rakouského skladatele Franze Schmidta, který zažil jako violoncellista ve Vídni dirigentské období Gustava Mahlera.
Program
Franz Schmidt
Symfonie č. 4
Richard Wagner
Monolog krále Markeho z 2. dějství opery Tristan a Isolda
Richard Wagner
Valkýra, předehra ke 3. dějství opery
Richard Wagner
„Die Frist ist um“, árie Holanďana z 1. dějství opery Bludný Holanďan
Richard Wagner
„Wotans Abschied und Feuerzauber“, árie Wotana ze 3. dějství opery Valkýra
Účinkující
Matthias Goerne baryton
Manfred Honeck dirigent
Česká filharmonie

Rudolfinum — Dvořákova síň
Zákaznický servis České filharmonie
Tel.: +420 227 059 227
E-mail: info@ceskafilharmonie.cz
Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod.
Zákaznický servis České filharmonie
Tel.: +420 227 059 227
E-mail: info@ceskafilharmonie.cz
Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod.
„S hudebníky České filharmonie rád uvádím nejen známá symfonická díla, ale také společně s nimi objevuji českém publikum skladby, které jsou pro domácí posluchače stále relativně nové. Čtvrtá symfonie Franze Schmidta je bezpochyby mistrovským dílem, jehož bezprostřední tragickou inspirací byla smrt Schmidtovy dospělé dcery. Přestože je symfonie náročná na interpretaci, pro posluchače je mimořádně vstřícná a doufám, že se vám v našem podání bude líbit,“ uvedl Honeck.
Účinkující

Manfred Honeck si za poslední čtvrtstoletí vybudoval pozici jednoho z předních světových dirigentů, ceněného pro osobitost interpretace a hudební úpravy širokého spektra repertoáru. Jako hudební ředitel Pittsburgh Symphony Orchestra se již čtrnáctým rokem úspěšně podílí na budování kulturní prestiže tohoto orchestru doma i v zahraničí; orchestr mj. získal pod jeho vedením – kromě řady nominací – v roce 2018 cenu Grammy za nejlepší orchestrální výkon.
Jako rodilý Rakušan získal své hudební vzdělání na Vídeňské hudební akademii. Ve violové sekci Vídeňských filharmoniků a orchestru Vídeňské státní opery poté sbíral cenné zkušenosti, které se později promítly i do jeho osobité dirigentské interpretace. Svou kariéru dirigenta začal jako asistent Claudia Abbada, načež získal angažmá v Curyšské opeře, během něhož mu také bylo uděleno prestižní ocenění European Conductor’s Award. Působil v lipském Symfonickém orchestru Středoněmeckého rozhlasu a Osloské filharmonii; post hudebního ředitele zastával v Symfonickém orchestru Švédského rozhlasu ve Stockholmu a ve Státní opeře ve Stuttgartu.
Jako hostující dirigent spolupracoval s předními světovými orchestry, jako jsou Berlínští filharmonikové, Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, lipský Gewandhausorchester, drážďanská Staatskapelle, Londýnský symfonický orchestr, Vídeňští filharmonikové, Orchestre de Paris, Accademia Nazionale di Santa Cecilia, a pravidelně hostuje u všech nejvýznamnějších amerických orchestrů. V roli operního dirigenta se objevil mj. v drážďanské Semperově opeře, Královské opeře v Kodani a na Salcburském festivalu. Řadu let byl také hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie.
Manfred Honeck je držitelem čestných doktorátů od několika severoamerických univerzit a od rakouského prezidenta získal čestný profesorský titul. V rámci Classical Music Awards mu v roce 2018 udělila mezinárodní porota cenu „Umělec roku“.