Česká filharmonie • Koncert s rezidenty sezony


Písně Bohuslava Martinů zařadila Magdalena Kožená do programu mimořádného koncertu, aby poukázala na jejich krásu a málo časté uvádění. Podobná pohnutka vedla Simona Rattlea u Roberta Schumanna, jehož hudba v Rudolfinu často nezní. Jeho druhá symfonie je jedinečnou příležitostí k bližšímu seznámení se symfonickým dílem německého romantika.

Program

Robert Schumann
Jenovéfa, předehra k opeře, op. 81

Bohuslav Martinů
Nipponari, sedm písní na japonskou lyrickou poesii pro ženský hlas s průvodem malého orchestru, H 68

— Přestávka —

Bohuslav Martinů / instrumentace Jiří Teml
Písničky na jednu stránku,  H 294

Robert Schumann
Symfonie č. 2 C dur, op. 61

Účinkující

Magdalena Kožená mezzosoprán

Simon Rattle dirigent

Česká filharmonie

Fotografie ilustrujicí událost Česká filharmonie Koncert s rezidenty sezony

Rudolfinum — Dvořákova síň


Cena od 300 do 1900 Kč Informace ke vstupenkám a kontakty

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. 

 

„Schumann je pro mne dokonalou esencí všeho, co si představíte pod pojmem romantismus. Jeho hudba je hluboce vášnivá a sdělná, nikdy však sama sebe nelituje. Myslím, že neexistuje mnoho dojemnějších skladeb, než je adagio Schumannovy Druhé symfonie. Na rozdíl od Mahlera se nikdy nad sebou nedojímá, ale předkládá vám hudbu jako křišťálově čistý extrakt. Je to jedna z nejhezčích a interpretačně nejtěžších symfonií, co znám,“ vyznává se sir Simon Rattle.

Účinkující

Magdalena Kožená  mezzosoprán
Magdalena Kožená

Mezzosopranistka Magdalena Kožená patří mezi světově nejvyhledávanější pěvkyně současnosti. Tuto její pozici dokládá řada domácích i zahraničních ocenění i úspěšné nahrávky pořízené pro společnosti Deutsche Grammophon Gesellschaft, EMI Classics, Linn Records či Pentatone.

Zpěv studovala na konzervatoři v rodném Brně a poté u Evy Blahové na VŠMU v Bratislavě. Z jejich četných domácích i zahraničních soutěžních úspěchů je nejvýznamnější absolutní vítězství v 6. mezinárodní soutěži W. A. Mozarta v Salcburku v roce 1995. Za své nahrávky získala pěvkyně prakticky všechna významnější ocenění udělovaná hudebními časopisy včetně prestižních Gramophone Awards v několika kategoriích. Unikátní swingové album Cole Porter vydala Magdalena na svém vlastním labelu Brnofon. Nejnovějšími sólovými nahrávkami je trojice úspěšných CD pro label Pentatone: barokní Il giardino dei sospiri, komorní Soirée a nejnovější CD Nostalgia natočené se slavným klavíristou Yefimem Bronfmanem.

Magdalena Kožená je pravidelným hostem předních světových koncertních podií a renomovaných festivalů. Svůj vyhlášený cit pro interpretaci staré hudby nabízí za doprovodu vynikajících souborů dobových nástrojů. Je rovněž respektovanou operní pěvkyní, které aplaudují operní domy celého světa, londýnskou Covent Garden či newyorskou Met nevyjímaje.

Tuto sezonu ji čekají dvě recitálová turné: nejprve s Yefimem Bronfmanem od Edinburghu, přes Helsinky až do Německa, poté s Mitsuko Uchidou od Antverp, přes Dortmund a Budapešť až na Pražské jaro. S händelovským repertoárem a Benátským barokním orchestrem bude cestovat po Jižní Americe; s Londýnským symfonickým orchestrem se bude podílet na koncertním provedení Káti Kabanové (Varvara) a na Mozartwoche Salzburg na poloscénickém provedení Dona Giovanniho. V operních rolích ji uvidíme jako Idamanteho (Idomeneo) v Německé státní opeře v Berlíně a Ottavii (Korunovace Poppey) v Gran Teatro del Liceu. Jako Alcina se představí na západoevropském turné s Les Musiciens du Louvre.

Magdalena je Rytířem řádu umění a literatury Francouzské republiky, převzala Cenu ministra zahraničních věcí Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky a Zlatou medaili za zásluhy na poli umění od Mezinárodního výboru washingtonského Kennedyho centra pro umění. Tyto dvě pocty doplnila respektovaná cena G. F. Händela, kterou uděluje rodiště slavného německého skladatele, město Halle, za mimořádnou interpretaci díla svého slavného rodáka. Těší se také z Ceny Brna, svého rodného města, v letošním roce převzala společně se Sirem Simonem Rattlem čestný doktorát brněnské JAMU. Magdalena je neúnavnou propagátorkou české hudby a české kultury, stala se patronkou MHF 13 měst Concentus Moraviae, své jméno spojila s Rokem české hudby 2014 a převzala také záštitu nad celoevropským hudebním projektem České sny.
Soustavně se věnuje aktivitám svého Nadačního fondu, který založila na podporu českých základních uměleckých škol a jehož hlavním projektem je úspěšný celorepublikový festival ZUŠ Open.

Sir Simon Rattle  dirigent
Sir Simon Rattle

Simon Rattle se narodil v Liverpoolu a studoval na Royal Academy of Music v Londýně. V letech 1980–1998 byl šéfdirigentem a uměleckým ředitelem City of Birmingham Symphony Orchestra. V roce 2002 se přestěhoval do Berlína a od té doby až do loňského roku byl šéfdirigentem a uměleckým ředitelem Berlínské filharmonie. V roce 2017 se stal hudebním ředitelem London Symphony Orchestra, a svůj čas tak v sezoně 2017/2018 dělil mezi obě tělesa.

Nahrál více než 70 titulů pro EMI (nyní Warner Classics) a získal řadu prestižních mezinárodních ocenění za své nahrávky pro různé společnosti. Z CD pro EMI zmiňme alespoň Stravinského Žalmovou symfonii (za kterou získal cenu Grammy), Berliozovu Fantastickou symfonii, Ravelovu operu Dítě a kouzla, Čajkovského suitu z baletu Louskáček, Mahlerovu Druhou symfonii a Stravinského Svěcení jara. Od roku 2014 budoval portfolio nahrávek pro nový label Berliner Philharmoniker Recordings; s Berlínskou filharmonií nahrál mj. Beethovenovy, Schumannovy a Sibeliovy symfonie. Nejnovější nahrávky pořídil sir Simon Rattle s London Symphony Orchestra – Debussyho operu Pelleas a Melisanda, skladbu Remembering Marka-Anthonyho Turnaga a program z děl francouzských skladatelů Ravela, Dutilleuxe a Delageho.

Hudební výchově přikládá sir Simon Rattle nejvyšší důležitost a jeho partnerství s Berlínskou filharmonií přineslo nový vzdělávací program „Zukunft(zavinac)Bphil“, který byl oceněn Komenského cenou, Zvláštní Schillerovou cenou města Mannheim, cenou Golden Camera a Urania Medal. V roce 2004 byli společně s Berlínskou filharmonií jako první umělecký soubor jmenováni Mezinárodními velvyslanci UNICEF. Sir Simon Rattle získal také několik prestižních osobních vyznamenání, mezi něž patří například rytířský titul (1994), Řád za zásluhy, který mu udělila anglická královna v roce 2014 a nejnověji v roce 2018 listinu Freedom of the City of London.

Od roku 2013 se sir Simon Rattle stal rezidenčním umělcem Velikonočního festivalu v Baden-Badenu, kde v první sezoně provedl Mozartovu Kouzelnou flétnu a sérii koncertů s Berlínskou filharmonií. V dalších letech zde řídil Pucciniho Manon Lescaut, Janovy pašije J. S. Bacha, Straussova Růžového kavalíra, Faustovo prokletí H. Berlioze, Wagnerova Tristana a Isoldu a nejnověji v roce 2018 Parsifala. Pro Velikonoční festival v Salcburku připravil inscenace Fidelia, Così fan tutte, Petera Grimese, Pellea a Melisandy, Salome, Carmen, koncertní provedení Idomenea a mnoho dalších koncertních programů. Berlínská filharmonie pod jeho taktovkou provedla operní tetralogii Prsten Nibelungův R. Wagnera na festivalech v Aix-en-Provence, Salcburku a nejnověji v Berlínské a Vídeňské opeře. Z dalších nedávných Rattleových operních produkcí uveďme Pellea a Mellisandu a Dialogy karmelitek v Královské opeře v Covent Garden, L’étoile, Z mrtvého domu, Káťu Kabanovou a Faustovo prokletí v Berlínské státní opeře a Trip to the Moon mladého amerického skladatele Andrewa Normana v londýnském Barbicanu.

Sir Simon Rattle má dlouhodobé vazby s předními orchestry v Londýně, Evropě a Spojených státech amerických; úzce spolupracoval s Los Angeles Philharmonic, Boston Symphony Orchestra a nedávno s Philadelphia Orchestra. Pravidelně hostuje u Vídeňských filharmoniků, s nimiž nahrává komplet Beethovenových symfonií a klavírních koncertů (s Alfredem Brendelem). Vede také Orchestra of the Age of Enlightenment a je zakladatelem Birmingham Contemporary Music Group.

V sezoně 2018/2019 čeká sira Simona Rattlea s London Symphony Orchestra turné po Japonsku, Jižní Koreji a Evropě. Poprvé diriguje Českou filharmonii, s níž provede Mahlerovu Píseň o zemi. Vrátí se do Berlínské státní opery, kde bude řídit Rameauovu operu Hippolyte et Aricie, k Symfonickému orchestru Bavorského rozhlasu, se kterým provede Valkýru a k Berlínské filharmonii, se kterou zahrají Pucciniho Manon Lescaut. V březnu 2019 znovu oživí inscenaci Janových pašijí v režii Petera Sellarse s Berlínskou filharmonií i s Orchestra of the Age of Enlightenment.

 

Skladby

Bohuslav Martinů
Nipponari. Sedm písní na japonskou lyrickou poezii pro ženský hlas s průvodem malého orchestru, H 68
Bohuslav Martinů
Písničky na jednu stránku, H 294
Robert Schumann
Jenovéfa, předehra k opeře, op. 81
Robert Schumann
Symfonie č. 2 C dur, op. 61

To nejlepší z Rudolfina


5x do roka přímo do vašeho e-mailu.
Přidejte se k 9500+ čtenářů.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Odhlášení na jeden klik.

Zavřít
Tak copak vás zajímá?