Zkuste použít jiný výraz nebo kontaktujte náš Zákaznický servis.

Česká filharmonie, T. Netopil, B. Giltburg • Dvořákova Praha

Hlavní hostující dirigent České filharmonie Tomáš Netopil se tentokrát představí v jiné poloze než na minulých festivalových ročnících. Připraví program složený z ikonických a velmi odlišných děl 20. století, která nesou číslo 3: Coplandově Třetí symfonii a Rachmaninově Třetím klavírním koncertu, který přednese Boris Giltburg.

Délka programu 1 hod 50 min

Sergej Rachmaninov
Koncert pro klavír a orchestr č. 3 d moll, op. 30

Aaron Copland
Symfonie č. 3

Boris Giltburg klavír

Tomáš Netopil dirigent

Fotografie ilustrujicí událost Česká filharmonie, T. Netopil, B. Giltburg • Dvořákova Praha

Informace ke vstupenkám a kontakty

Pro online nákup navštivte webové stránky pořadatele události.

Boris Giltburg  klavír

Boris Giltburg

Izraelský klavírista a moskevský rodák Boris Giltburg je napříč kontinenty vyzdvihován jako velice vnímavý umělec, který dokáže proniknout do hloubky díla, a získat si publikum svou podmanivou interpretací.

V roce 2019 debutoval na Dvořákově Praze a o dva roky později se tam vrátil jako kurátor komorní řady tohoto festivalu. Spolupracoval s významnými evropskými orchestry, jako jsou Česká filharmonie, londýnská Philharmonia Orchestra, Francouzský národní orchestr, Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia nebo Symfonický orchestr Západoněmeckého rozhlasu. Pravidelně účinkuje ve věhlasných koncertních sálech a dlouhodobě spolupracuje s Pavel Haas Quartet.

Od roku 2015 nahrává exkluzivně pro společnost Naxos Records, u které již natočil řadu oceněných CD pestrého repertoáru. Nadšení vzbudila například jeho nahrávka cyklu třiceti dvou Beethovenových sonát (2020), která bude zanedlouho obohacená o kompletní řadu Beethovenových klavírních koncertů s Královskou liverpoolskou filharmonií a Vasilijem Petrenkem. Proces natáčení sonát dokonce popsal na svém blogu určeném laické veřejnosti, “Classical Music for All”, díky kterému zůstává ve spojení s publikem i mimo koncertní sál.

Tomáš Netopil  dirigent

Tomáš Netopil

Tomáš Netopil zastává od sezony 2018/2019 funkci hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie, s níž pravidelně připravuje koncertní programy v Rudolfinu a na zájezdech. Sezona 2022/2023 byla jeho desátou a poslední ve funkci generálního hudebního ředitele Divadla a filharmonie Aalto v německém Essenu. Od sezony 2025/2026 se ujme postu šéfdirigenta Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

V létě roku 2018 založil Tomáš Netopil v Kroměříži mezinárodní Letní hudební akademii, kde mají studenti možnost pracovat pod vedením výjimečných umělců a setkat se s významnými českými i zahraničními hudebníky. V létě 2021 se akademie propojila s mezinárodním hudebním festivalem Dvořákova Praha a vznikla Mladá filharmonie Dvořákovy Prahy složená ze studentů konzervatoří a hudebních škol vedených hráči České filharmonie.

Jak dokládá i jeho angažmá v Essenu, Tomáš Netopil je vyhledávaným operním dirigentem. V letech 2008–2012 působil na postu hudebního ředitele Opery Národního divadla Praha. Mezi významné operní spolupráce Tomáše Netopila se řadí jeho účinkování v Saské státní opeře v Drážďanech (La clemenza di Tito, Rusalka, Příhody lišky Bystroušky, Židovka, Prodaná nevěsta a Doktor Faust), ve Vídeňské státní opeře (naposledy uvedení Idomenea, Čarostřelce a nového nastudování Leonory) a v Nizozemské opeře (Její pastorkyňa). Na koncertním pódiu se Netopil v nedávných sezonách postavil do čela Orchestru curyšské Tonhalle a spolupracoval s Orchestre de Paris, London Philharmonic Orchestra, Filharmonickým orchestrem Nizozemského rozhlasu, Orchestre National de Montpellier nebo Concentus Musicus Wien.

Netopilova diskografie u labelu Supraphon zahrnuje Janáčkovu Glagolskou mši (první nahrávka původní verze z roku 1927), Dvořákovy kompletní skladby pro violoncello, Ariadnu a Dvojkoncert Bohuslava Martinů a Smetanovu Mou vlast. Za svého působení v Essenu s místním orchestrem natočil Sukova Asraela a Mahlerovy symfonie č. 6 a 9.

Tomáš Netopil se narodil v Přerově, vystudoval hru na housle na kroměřížské konzervatoři a dirigování na Akademii múzických umění v Praze. Ve studiu dirigování pak pokračoval na Královské akademii ve Stockholmu u profesora Jormy Panuly. V roce 2002 zvítězil v dirigentské soutěži Sira Georga Soltiho ve Frankfurtu nad Mohanem. Ve volném čase rád pilotuje malá letadla.

Zkuste použít jiný výraz nebo kontaktujte náš Zákaznický servis.