Česká filharmonie • Daniel Harding


Schumannovo oratorium Ráj a Peri se vymyká z běžné oratorní literatury svým světským námětem, tak typickým pro německého skladatele. Nádherné melodie i vznosné myšlenky rozhodně stojí za pozornost, zvlášť v podání skvělých sólistů a sboru a v nastudování anglické dirigentské hvězdy Daniela Hardinga.

  • Koncert z řady C
  • |
  • Délka programu 1 hod 40 min

Program

Robert Schumann
Ráj a Peri, oratorium, op. 50 (100')

Účinkující

Christiane Karg soprán
Johanna Wallroth soprán
Patrizia Nolz mezzosoprán, alt
Andrew Staples tenor
Ashley Riches baryton, bas

Pražský filharmonický sbor
Lukáš Vasilek sbormistr

Daniel Harding dirigent

Česká filharmonie

Fotografie ilustrujicí událost Česká filharmonie Daniel Harding

Rudolfinum — Dvořákova síň


Cena od 220 do 1100 Kč Informace ke vstupenkám a kontakty

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. 

 

Oratorium Ráj a Peri bylo pro Schumanna vstupenkou do nejvyšší skladatelské společnosti. Jeho úspěch byl tak ohromný, že ho doslova přes noc katapultovalo z provinčního autora do pozice mezinárodní hvězdy. Nejen, že měla skladba úspěch u odborné kritiky, ale publikum ji tak milovalo, že se v prvních letech po premiéře dočkalo více než padesáti provedení. Schumann o ní prohlásil, že chtěl napsat oratorium „nikoli pro kapli, ale pro veselé lidi“. A Richard Wagner mu po jeho vyslechnutí vysekl poklonu: „Nejen, že znám tuhle překrásnou báseň, ona dokonce prošla mými hudebními smysly. Ale nikdy jsem nenašel formu, která by mi umožnila ji převést do hudební řeči. Proto vám ze srdce přeji to štěstí, že jste ji našel.“

 

Preludium

Česká filharmonie zve všechny držitele vstupenek na setkání před koncertem. Preludia vás připraví a navnadí na program – dirigenti, sólisté nebo hudebníci z orchestru, ale i muzikologové a hudební publicisté hovoří o skladatelích a skladbách, o souvislostech a zajímavostech. Součástí jsou hudební či hudebně obrazové ukázky.

Preludia nabízí Česká filharmonie bezplatně jako bonus ke svým abonentním koncertům. Konají se hodinu před začátkem koncertu v Sukově síni. Moderuje Jindřich Bálek.

Účinkující

Christiane Karg  soprán
Christiane Karg

Christiane Karg se narodila ve Feuchtwangenu v Bavorsku. Studovala zpěv na univerzitě Mozarteum Salzburg u Heinera Hopfnera a Wolfganga Holzmaira, kde získala medaili Lilli Lehmann, a na Konzervatoři ve Veroně. V roce 2009 ji časopis Opernwelt zvolil Mladým interpretem roku. Dvakrát byla oceněna prestižní cenou Echo Klassik: v roce 2010 za své debutové písňové CD Verwandlung – Lieder eines Jahres, na němž ji doprovázel Burkhard Kehring, a v roce 2016 za kompaktní disk s koncertními áriemi Scene! s orchestrem Arcangelo s dirigentem Jonathanem Cohenem. Její poslední CD Parfume představuje nahrávku francouzských písní s Bamberskými symfoniky pod vedením Davida Afkhama.

Christiane Karg byla členkou Mezinárodního operního studia Hamburské státní opery; v roce 2008 se stala členkou souboru Frankfurtské opery, kde k jejím rolím patřily Susanna, Musetta, Pamina, Servilia, Zdenka a titulní role v opeře La Calisto. V roce 2013 se Christiane Karg vrátila do Frankfurtu, aby ztvárnila Melisandu v novém nastudování opery Pelleas a Melisanda v režii Clause Gutha, za což získala velké uznání kritiků, a v roce 2015 roli Sophie v Růžovém kavalírovi.

Roku 2006 slibně debutovala na Salcburském festivalu, kde později opět vystoupila v roli Amora v opeře Orfeus a Eurydika pod vedením Riccarda Mutiho a jako Zerlina v Donu Giovannim pod taktovkou Yannicka Nézet-Séguina. Pravidelně pohostinsky vystupuje v Divadle na Vídeňce, například jako Ismene (Mitridate), Telaire (Castor a Polluxovi) a Héro (Béatrice et Bénédict). V Bavorské státní opeře v Mnichově vystoupila jako Ighino v opeře Palestrina, Pamina v Kouzelné flétně a Blanche v Dialozích karmelitek. V Komické opeře v Berlíně zpívala Musettu v Bohémě a Norinu v Donu Pasqualovi, a v Opeře v Lille Annu Trulove v Životě prostopášníka. V drážďanské Semperoper vystoupila v roli Sophie pod vedením Christiana Thielemannem. V roce 2015 debutovala v Royal Opera House v Covent Garden jako Pamina. V roce 2016 poprvé účinkovala v Teatro alla Scala v Miláně jako Sophie a zažila svůj operní debut ve Spojených státech amerických jako Susanna v Lyrické opeře v Chicagu, kam se vrátila v sezoně 2016/17 jako Pamina.

Johanna Wallroth  soprán
Patrizia Nolz  mezzosoprán, alt
Andrew Staples  tenor
Andrew Staples

Andrew Staples zpíval jako chórista v katedrále sv. Pavla v Londýně a následně získal chorální stipendium na King’s College v Cambridgi, kde studia zakončil magisterským titulem v muzikologii.

V londýnské Královské opeře debutoval jako Jacquino (Fidelio) a vrátil se tam jako Flamand (Capriccio), Tamino (Kouzelná flétna), Artabenes (Arneho Artaxerxes) a Narraboth (Salome). V Národním divadle v Praze zpíval Belfiora (Zahradnice z lásky), roli, kterou si zopakoval ve stejné inscenaci pro operu La Monnaie v Bruselu, a na Salzburger Festspiele vystoupil jako Don Ottavio. Narrabotha ztvárnil rovněž v Hamburské státní opeře.

Vystoupí jako Kudrjas a Luzio (Zákaz lásky) v Královské opeře v Londýně a v Královském divadle v Madridu, Froh (Zlato Rýna) v Královské opeře v Londýně a v Berlínské státní opeře a jako Tamino v Chicagu. Koncertně bude zpívat za doprovodu Symfonického orchestru švédského rozhlasu, Bavorského rozhlasového symfonického orchestru, Berlínských filharmoniků za řízení Daniela Hardinga, Symfonického orchestru BBC pod taktovkou Semjona Byčkova a Londýnského symfonického orchestru za řízení sira Simona Rattla a vrací se i k Filadelfskému orchestru, který bude dirigovat Yannick Nézet-Séguin.

Ashley Riches  baryton, bas
Pražský filharmonický sbor  sborový zpěv
Pražský filharmonický sbor

Pražský filharmonický sbor (PFS) je nejvýznamnější a nejstarší profesionální smíšený pěvecký sbor v Česku. Během dlouhé historie se v jeho čele vystřídali nejvýznamnější čeští sbormistři; od roku 2007 je hlavním sbormistrem Lukáš Vasilek, druhým sbormistrem je aktuálně Lukáš Kozubík.

Doménou PFS je především oratorní a kantátový repertoár, který uvádí spolu s nejslavnějšími světovými orchestry (např. Berlínští filharmonikové, Česká filharmonie, Izraelská a Petrohradská filharmonie, Staatskapelle Dresden, Vídeňští symfonikové) pod vedením významných dirigentů (mj. sir Simon Rattle, Daniel Barenboim, Zubin Mehta, Fabio Luisi, Semjon Byčkov, Jiří Bělohlávek nebo Jakub Hrůša. Jako rezidenční sbor operního festivalu v rakouském Bregenzu se věnuje také opeře.

PFS realizuje řadu vlastních projektů. Od roku 2011 pořádá v Praze cyklus samostatných sborových koncertů, jejichž dramaturgie je zaměřena hlavně na náročná a méně známá díla sborového repertoáru. Nedílnou součástí aktivit sboru je i péče o hudební vzdělávání mládeže. Pro studenty pěveckých oborů organizuje Akademii sborového zpěvu, pro mladší děti pořádá cyklus edukativních koncertů.

Lukáš Vasilek  sbormistr
Lukáš Vasilek

Lukáš Vasilek vystudoval dirigování a hudební vědu. Od roku 2007 je hlavním sbormistrem Pražského filharmonického sboru. Těžiště jeho umělecké práce s tímto tělesem spočívá v nastudování a provádění repertoáru a cappella, stejně jako v přípravě sboru k účinkování ve velkých kantátových, oratorních a operních projektech, při kterých spolupracuje se světově uznávanými dirigenty a orchestry (např. Berlínští filharmonikové, Česká filharmonie, Izraelská filharmonie či Petrohradská filharmonie).

Vedle PFS se věnuje i jiným uměleckým aktivitám, především spolupráci s vokálním ansámblem Martinů Voices, který založil v roce 2010. Jako dirigent nebo sbormistr je podepsán pod celou řadou nahrávek PFS pořízených pro významná světová vydavatelství (Decca Classics, Supraphon); v posledních letech se soustavně věnoval natáčení sborové tvorby Bohuslava Martinů. Jeho nahrávky vzbudily mimořádný ohlas v zahraničí a získaly mj. ocenění prestižních časopisů Gramophone, BBC Music Magazine a Diapason.

Daniel Harding  dirigent

Skladby

Robert Schumann
Ráj a Peri, oratorium, op. 50

To nejlepší z Rudolfina


5x do roka přímo do vašeho e-mailu.
Přidejte se k 9500+ čtenářů.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Odhlášení na jeden klik.

Zavřít
Tak copak vás zajímá?