Pořiďte si vstupenku na koncert anebo rovnou celé abonmá. V řadě C na vás stále čekají krásná místa.

Rozšiřte rodinu abonentů

Zemřela Zuzana Růžičková


Prof. Zuzana Růžičková


14. 1. 1927 – 27. 9. 2017


První dáma cembala, sólistka České filharmonie v letech 1979 – 1990 a profesorka Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze. Členka Stálé soutěžní komise Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, Rady Českého spolku pro komorní hudbu a Stálé komise Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga.

Fotografie ilustrujicí stránku Zemřela Zuzana Růžičková

Profesorka Zuzana Růžičková byla interpretkou světové pověsti, umělecky i lidsky mimořádnou osobností. Proslavila se především provedením díla Johanna Sebastiana Bacha, které jako první na světě také kompletně nahrála na 35 deskách.

Zázrakem přežila holokaust, když byla s rodiči deportována do Terezína, Osvětimi a Bergen-Belsenu. Našla sílu vrátit se do života a k milované hudbě. Po vítězství v soutěži v Mnichově v roce 1956 nastoupila úspěšnou mezinárodní dráhu. S houslistou Josefem Sukem procestovala téměř všechny kontinenty. Během svého života získala řadu ocenění: čtyřikrát cenu Grand Prix Académie Charles Cros, Hamburk jí udělil Zemskou medaili za umění a vědy (1994), v roce 2003 jí byl udělen francouzský titul Rytíře umění a literatury, v Cáchách převzala Kulturní cenu Karla IV. (2011). Český prezident ji vyznamenal Medailí Za zásluhy a ministr kultury ji letos jmenoval Dámou české kultury.

Vzdáváme čest této jedinečné umělkyni, člověku naplněnému lidskostí a porozuměním druhým!

To nejlepší z Rudolfina


5x do roka přímo do vašeho e-mailu.
Přidejte se k 9500+ čtenářů.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Odhlášení na jeden klik.

Zavřít
Tak copak vás zajímá?