Společný orchestr s žáky základních uměleckých škol


Filharmonici se často věnují nejen samotnému hraní, ale také pedagogické činnosti. V jedinečném projektu se potkávají také s žáky základních uměleckých škol (ZUŠ) z celé republiky. Po půlroce intenzivních příprav a překonávání nejrůznějších výzev muzikantského života jejich společné zkoušení vrcholí na slavnostním koncertě ve Dvořákově síni Rudolfina.

Fotografie ilustrujicí stránku Petr Altrichter a společný orchestr žáků ZUŠ a filharmoniků

Společný orchestr vzniká ve spolupráci České filharmonie a Asociace základních uměleckých škol (AZUŠ ČR) už od roku 2014. Pravidelně ho tvoří na šest desítek žáků ZUŠ střídavě z různých krajů České republiky a třicítka filharmoniků. Od ledna do června se potkávají na přípravných zkouškách, včetně dělených.

Pod vedením zkušených dirigentů jakou jsou Ladislav Cigler, Robert Kružík či Petr Altrichter objevují mladí hudebníci nástrahy jednotlivých partů, ale zažívají také nadšení ze souhry. Inspiraci a zkušenosti čerpají od filharmoniků a „sehrávají“ se i ve volném čase mimo zkoušky.

Sdílení zkušeností a nové podněty přináší projekt také pedagogům ZUŠ, kteří jsou nezbytnou podporou pro všechny mladé hudebníky. Možnost slyšet připomínky a doporučení filharmoniků k interpretaci a způsobu hry je i pro ně inspirací, přiznávají.

"Uvědomila jsem si, že i špičkoví hráči jsou také jenom lidi. Jsou chápaví a empatičtí i přesto, že jsou vzorem. Zahrála jsem něco, co jsem nikdy nevěřila, že zahraji. Pochopila jsem, že muzika není jenom o správných notách, ale také o procítění, technice, naklonění smyčce… o dání do toho kusu sebe."

Nejbližší koncert

Společný orchestr žáků základních uměleckých škol a hráčů České filharmonie

Fotografie ilustrujicí koncert - událost  Společný orchestr žáků základních uměleckých škol a hráčů České filharmonie
  • Dvořákova síň
  • |
  • Koncert
  • |
  • Pro dospívající a dospělé
Více informací

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. 

 

To nejlepší z Rudolfina


5x do roka přímo do vašeho e-mailu.
Přidejte se k 9500+ čtenářů.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Odhlášení na jeden klik.

Zavřít
Tak copak vás zajímá?