Nenašli jsme žádné výsledky

Vámi zadaný výraz neodpovídá žádný záznam. Zkuste pozměnit svůj hledaný výraz.

Hledat

Společný orchestr s žáky základních uměleckých škol


Filharmonici se často věnují nejen samotnému hraní, ale také pedagogické činnosti. V jedinečném projektu se potkávají také s žáky základních uměleckých škol (ZUŠ) z celé republiky. Po půlroce intenzivních příprav a překonávání nejrůznějších výzev muzikantského života jejich společné zkoušení vrcholí na slavnostním koncertě ve Dvořákově síni Rudolfina.

Obrázek koncert_zus-_1-170_-c-_petr_chodura.jpg

Společný orchestr vzniká ve spolupráci České filharmonie a Asociace základních uměleckých škol (AZUŠ ČR) už od roku 2014. Pravidelně ho tvoří na šest desítek žáků ZUŠ střídavě z různých krajů České republiky a třicítka filharmoniků. Od ledna do června se potkávají na přípravných zkouškách, včetně dělených.

Pod vedením zkušených dirigentů jakou jsou Ladislav Cigler, Robert Kružík či Petr Altrichter objevují mladí hudebníci nástrahy jednotlivých partů, ale zažívají také nadšení ze souhry. Inspiraci a zkušenosti čerpají od filharmoniků a „sehrávají“ se i ve volném čase mimo zkoušky.

Sdílení zkušeností a nové podněty přináší projekt také pedagogům ZUŠ, kteří jsou nezbytnou podporou pro všechny mladé hudebníky. Možnost slyšet připomínky a doporučení filharmoniků k interpretaci a způsobu hry je i pro ně inspirací, přiznávají.

"Uvědomila jsem si, že i špičkoví hráči jsou také jenom lidi. Jsou chápaví a empatičtí i přesto, že jsou vzorem. Zahrála jsem něco, co jsem nikdy nevěřila, že zahraji. Pochopila jsem, že muzika není jenom o správných notách, ale také o procítění, technice, naklonění smyčce… o dání do toho kusu sebe." 

Koncerty

Antonín Dvořák
Novosvětská

Dvořák, Brahms, Smetana

Josef Suk
Pohádka

zrušit

Nenašli jsme žádné výsledky

Vámi zadaný výraz neodpovídá žádný záznam. Zkuste pozměnit svůj hledaný výraz.