Připomeňme si 140. výročí narození Václava Talicha

Dirigent Václav Talich, který žil v letech 1883 až 1961, představuje druhý milník v dějinách České filharmonie. Jednadvacet let po Antonínu Dvořákovi, který dirigoval její první koncert, přišel energický mladý muž s ambicemi i schopnostmi vytvořit z ní prvotřídní orchestr. Na 28. května letos připadá 140. výročí jeho narození.

Obrázek vaclav-talich.jpg

Připomeňme si výročí narození výjimečného člověka a dirigenta Václava Talicha. Jeho jméno je spojeno nejen s Českou filharmonií, ale také s Národním divadlem, Českým komorním orchestrem, se Slovenskou a Slovinskou filharmonií, Královským orchestrem ve Stockholmu a dalšími tělesy.

Hudební nadání ho ve 14 letech přivedlo na Pražskou konzervatoř, kde začal studovat hru na housle. Po konzervatoři nastoupil jako koncertní mistr k berlínským filharmonikům pod vedením Arthura Nikische. Ten na mladého Talicha udělal takový dojem, že se také rozhodl stát se dirigentem.

Václav Talich řídil Českou filharmonii poprvé v rámci abonentního cyklu 12. prosince v roce 1917. Dva dny po vzniku samostatného Československa, 30. října 1918 Talich dirigoval světovou premiéru nové symfonické skladby Josefa Suka. Na Zrání si vymohl mimořádný počet dvanácti zkoušek, což bylo tehdy neslýchané. Orchestr podle všeho zahrál jako nikdy předtím.

Na základě tohoto výkonu se Talich stal v roce 1919 šéfem orchestru. Filharmonii z provinčního tělesa postupně přetvořil v prvotřídní orchestr, který s ním zaznamenal své první zahraniční úspěchy.

Všude, kde dirigoval, usiloval o jednu totožnou věc. Tou byla nejvyšší kvalita za všech okolností a navzdory všem překážkám. Tento princip vštípil i do DNA České filharmonie a vztahujeme se k němu dodnes.

Podcast Ladírna

Zrání české hudby a marnivost zadušená na Pankráci. Václav Talich v dopisech

„Nervy jsi měl vždycky mizerné, ale sílu jako málo lidí,“ napsal Bohuslav Martinů svému příteli Václavu Talichovi po jeho propuštění z vazby. Povzbuzoval ho také, aby se brzy vrátil k úkolům, u nichž musí být. Části z dosud nevydané knihy korespondence, kterou Talich dostával, poskytl Ladírně muzikolog Milan Kuna.