Program
Felix Mendelssohn Bartholdy
Předehra pro dechové nástroje, op. 24
Nikolaj Rimskij-Korsakov
Koncert pro trombon a dechový orchestr
Druhá polovina programu je v jednání
Koncerty Harmonie českých filharmoniků bývají pro členy dechových sekcí orchestru příležitostí zahrát si trochu jiný repertoár. Často takový, jež je zároveň interpretační výzvou. Tak tomu bude i letos. Soubor se již tradičně představí pod vedením hornisty Ondřeje Vrabce, a to v dílech, jež využívají nepřeberné možnosti dechových nástrojů.
Koncert z řady II | Český spolek pro komorní hudbu
Felix Mendelssohn Bartholdy
Předehra pro dechové nástroje, op. 24
Nikolaj Rimskij-Korsakov
Koncert pro trombon a dechový orchestr
Druhá polovina programu je v jednání
Harmonie českých filharmoniků
Ondřej Vrabec dirigent
Harmonie českých filharmoniků
Původní Harmonie českých filharmoniků vznikla v České filharmonii v roce 1967 z iniciativy předních hráčů na dechové nástroje, pod patronací šéfdirigenta Karla Ančerla. Základem souboru bylo klasické okteto (dvojice hobojů, klarinetů, fagotů a lesních rohů), doplňované flétnami, popřípadě dalšími nástroji, převážně žesťovými. Název „Harmonie“ vystihuje právě takový typ souboru výhradně dechových nástrojů, který vznikl v období klasicismu jako samostatné těleso hrající dechový repertoár. Přeneseně se termín „dechová harmonie“ používá i k označení nástrojové sekce symfonického orchestru.
Během své činnosti, kterou ukončila v roce 1995, Harmonie českých filharmoniků vydala u Supraphonu celou řadu desek, později CD s dechovým repertoárem od baroka po současnost, včetně mnoha premiér ze soudobé české tvorby. Diskografie souboru zahrnuje kompletní dílo pro dechové nástroje Ludwiga van Beethovena, serenády a divertimenta Wolfganga Amadea Mozarta, skladby Leoše Janáčka, Františka Vincence Kramáře-Krommera, Antonína Dvořáka, Karla Janečka, Ivo Jiráska, Jiřího Pauera, Jaroslava Rybáře a dalších. Za nahrávku Mozartových serenád a divertiment obdržel soubor v roce 1972 cenu „Wiener Flötenuhr“. Ansámbl byl také koncertně činný, a to v Rudolfinu i mimo něj. Vystupoval pravidelně na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro, ale i na festivalech v Salcburku a v Lucernu.
Na tuto tradici navazuje obnovený soubor stejného jména, jehož členové jsou také výhradně hráči České filharmonie. Vznikl v sezoně 2018/2019 v rámci projektu Komorního orchestru České filharmonie jako jeho čistě dechová varianta.
Ondřej Vrabec dirigent
Ondřej Vrabec je díky své všestrannosti nevšední osobností české hudební scény. Již po více než dvě desetiletí úspěšně rozvíjí uměleckou dráhu jako oceňovaný dirigent, ostřílený sólohornista České filharmonie, vyhledávaný komorní hráč, respektovaný pedagog hlavního oboru na Akademii múzických umění v Praze a od sezony 2022/2023 též šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru.
Je absolventem Pražské konzervatoře, Akademie múzických umění v Praze a četných mistrovských kurzů. Jako dirigent vystupuje s mnohými zahraničními i s většinou českých orchestrů, včetně České filharmonie, kde zastával funkci asistenta dirigenta a se kterou nahrál tři CD. Po mnoho let byl stálým členem mezinárodního týmu dirigentů světově oceňovaných festivalů soudobé tvorby – Ostrava Days a NODO. K jeho operním počinům patří světové premiéry oper Sezname, otevři se! Martina Smolky, Táhlý zvlněný pohyb podélného předmětu Petra Cíglera nebo Encounter Mojiao Wang.
Felix Mendelssohn Bartholdy
Předehra pro dechové nástroje, op. 24
Nikolaj Rimskij-Korsakov
Koncert pro trombon a dechový orchestr
Aaron Copland
Výběr z baletu Apalačské jaro pro dechový soubor
Gustav Holst
Suita č. 2 pro dechový soubor
Andrew Downes
Symfonie č. 4