Zkuste použít jiný výraz nebo kontaktujte náš Zákaznický servis.

Český spolek pro komorní hudbu • Robert Oberaigner

Kurátor letošní sezony ČSKH Petr Popelka se prosazuje zejména jako mimořádný dirigentský talent. Publikum jej ale bude mít možnost ocenit v jeho dalších polohách: na tomto koncertu například jako skladatele. Jeho Klarinetový kvintet provedou hráči Staatskapelle Dresden, klarinetového partu se ujme sóloklarinetista orchestru Robert Oberaigner.

Koncert z řady II | Český spolek pro komorní hudbu

Petr Popelka
Klarinetový kvintet

Wolfgang Amadeus Mozart
Kvintet A dur pro klarinet a smyčcové kvarteto, K 581

Fritz Busch Quartett
Robert Oberaigner klarinet

Fotografie ilustrujicí událost Český spolek pro komorní hudbu • Robert Oberaigner

Studentské vstupné

Normální vstupné

Volná místa

Prodej jednotlivých vstupenek na všechny veřejné generální zkoušky:
od 11. září 2024, 10.00

Fritz Busch Quartett

Robert Oberaigner  klarinet

Robert Oberaigner, první klarinetista Sächsische Staatskapelle Dresden, si vybudoval pověst jednoho z nejvýraznějších interpretů své generace. Při svém zaměření především na soudobou hudbu a historicky poučenou interpretaci je pravidelně zván na renomované mezinárodní festivaly, jako jsou BBC Proms, Lucernský festival či Salcburský velikonoční festival, a do slavných koncertních síní (amsterdamský Concertgebouw, Kolínská filharmonie, vídeňský Musikverein, salcburské Mozarteum ad.).

Vystupuje také v různých komorních formacích, a to s vynikajícími hudebníky, jako jsou Myun Whun Chung, Leonidas Kavakos, Nils Mönkemeyer, Christian Gerhaher a Sol Gabetta. V oblasti historicky poučené interpretace často spolupracuje s renomovanými soubory, jako jsou Concerto Köln, Drážďanský festivalový orchestr a Cappella Coloniensis; jako sólista vystupoval také s Gürzenichovým orchestrem Kolín nad Rýnem a Sächsische Staatskapelle Dresden.

Právě se členy tohoto orchestru inicioval projekt „kapelle 21“, jehož hlavním cílem je provozování, předvádění a výklad hudby 20. a 21. století. V rámci této koncertní řady již Oberaigner premiéroval koncert pro klarinet, který mu věnoval italský skladatel Simone Fontanelli. V roce 2018 pak dokonce debutoval sám jako skladatel, když v Tokiu provedl svůj první opus Tränen der Colombina.

S klavíristou Michaelem Schöchem pořizuje nahrávky pro německé vydavatelství Dabringhaus & Grimm. Společně již vydali kompletní dílo pro klarinet a klavír Maxe Regera a sonáty Johannesa Brahmse. Dále pro Naxos nahrál ve spolupráci s dirigentem Michailem Jurowským díla pro klarinet polského skladatele Mieczysława Weinberga.

Robert Oberaigner se narodil v Halle v rakouském Tyrolsku, studoval na Tyrolské státní konzervatoři u Maxe Bauera a později na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni u Horsta Hájka a Johanna Hindlera. Povědomí o historicky poučené interpretaci si rozšířil u Erica Hopricha v Haagu a studia dokončil na Vysoké škole hudební v Lübecku u Sabine Meyerové. Od roku 2003 do roku 2014 zastával pozici sólového klarinetisty Gürzenichova orchestru v Kolíně nad Rýnem a hostoval v Berlínské a Vídeňské filharmonii. Kromě vlastního hraní také pořádá mistrovské kurzy v Miláně, Pekingu a Jižním Tyrolsku.

Petr Popelka
Klarinetový kvintet

Wolfgang Amadeus Mozart
Kvintet A dur pro klarinet a smyčcové kvarteto, K 581

Zkuste použít jiný výraz nebo kontaktujte náš Zákaznický servis.