Adventní koncert I • In modo camerale

Soubor In modo camerale je stálicí na nebi komorní hudby už několik desetiletí. V sestavě obohacené hornistkou Kateřinou Javůrkovou připravil pro svůj adventní program skladby od renesance po kompozici vytvořenou přímo pro něj – Tři věty o příběhu vánočním od Jitky Koželuhové. Na závěr nebudou chybět vánoční koledy.

Koncert z řady AK | Délka programu 1 hod 15 min | Český spolek pro komorní hudbu

Paul Peuerl
Tři barokní tance pro hoboj, klarinet, fagot a klavír (8')

Carl Stamitz
Kvartet Es dur, op. 8, č. 2 (10')

Wolfgang Amadeus Mozart
Divertimento č. 12 Es dur, K 252 (11')

Jitka Koželuhová
Tři věty o příběhu vánočním pro hoboj, klarinet, fagot a klavír (15')

Ludwig van Beethoven
Kvintet pro klavír a dechové nástroje Es dur, op. 16 (20')

Vánoční koledy

In modo camerale
Jana Brožková hoboj
Ludmila Peterková klarinet
Jaroslav Kubita fagot
Daniel Wiesner klavír
Kateřina Javůrková lesní roh

Fotografie ilustrujicí událost Adventní koncert I • In modo camerale

Rudolfinum — Sukova síň

Rezervace míst stávajícím abonentům:
do 3. června 2024, 20.00
Prodej jednotlivých vstupenek na abonentní koncerty:
od 10. června 2024, 10.00
Prodej vstupenek na všechny veřejné generální zkoušky:
od 11. září 2024, 10.00

In modo camerale

V roce 1984 založili soubor hráči na dechové nástroje, tehdy ještě posluchači Pražské konzervatoře. Stali se laureáty mezinárodní soutěže Concertino Praga 1984 a dvojnásobnými vítězi Duškovy mozartovské soutěže (1985, 1986). Později přibyl klavírista (od roku 1994 Daniel Wiesner), čímž mohl soubor značně rozšířit svůj repertoár a obohatila se též zvuková barevnost.

Dnes In modo camerale vystupuje na domácích i zahraničních podiích, mezinárodních festivalech (mj. Pražské jaro 1994), na svém kontě má několik kompaktních disků, prémii Českého hudebního fondu za provedení koncertu v pražském Rudolfinu 1992, byl nominován na cenu Talent roku 1994. Nahrávka komorních skladeb Bohuslava Martinů vydaná studiem Matouš získala v říjnovém čísle roku 1994 francouzského hudebního měsíčníku Diapason (Ladička) jedno z nejvyšších ocenění hudební kritiky – pět ladiček. V roce 1996 se soubor stal finalistou Mezinárodní soutěže komorní hudby v japonské Osace a obdržel také Zvláštní cenu Českého spolku pro komorní hudbu. V prosinci 2002 absolvoval soubor úspěšné koncertní turné po Španělsku.

Soubor In modo camerale premiéroval řadu skladeb českých i zahraničních autorů (mimo jiné Jindřicha Felda, Jana F. Fischera, Luce Grethena, Jana Hanuše, Lukáše Hurníka aj.) a mnohé z nich také nahrál pro Český rozhlas v Praze.

Jednotliví členové jsou absolventy Konzervatoře a AMU v Praze.

JANA BROŽKOVÁ je laureátka soutěže Pražského jara 1991, vítězka Concertina Praga 1983, držitelka Evropské ceny z Curychu z roku 1988 a vítězka soutěže IDRS v Evanstone ve Spojených státech amerických roku 1997. V roce 1998 získala cenu Talent roku. Do roku 2002 byla sólohobojistkou Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze, nyní působí jako sólohobojistka České filharmonie. Od roku 1999 vyučuje hru na hoboj na AMU v Praze.

LUDMILA PETERKOVÁ pokračovala ve svých studiích na Pařížské národní konzervatoři, kam získala roční stipendium Evropského společenství. V klarinetové soutěži Pražského jara 1991 získala 2. cenu (bez udělení 1. ceny), za výkon na festivalu Mladé pódium 1994 získala cenu Hudebních rozhledů. Od roku 1994 vyučuje na pražské konzervatoři. V letech 1994–1998 byla členkou Pražské komorní filharmonie. Od roku 2003 je moderátorkou pořadu ČT Terra musica.

JAROSLAV KUBITA byl do roku 1996 sólofagotistou Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze, nyní je sólofagotistou České filharmonie. Ve fagotové soutěži Pražského jara 1991 získal 1. cenu, Cenu města Prahy a Cenu nadace Český hudební fond. Je rovněž vítězem soutěže v polských Włoszakowicích (1988) a laureátem z Mnichova (1987) a Manchesteru (1989). Od roku 2009 je pedagogem hry na fagot na JAMU v Brně.

DANIEL WIESNER obdržel již během studií Zvláštní cenu Hlávkovy nadace. Je držitelem 1. ceny z klavírní soutěže v Glasgow 1990 a 4. ceny z Lisabonu 1991. V letech 2008–2013 vyučoval hru na klavír na konzervatoři v Pardubicích. V roce 2009 obdržel Cenu České hudební rady. Od roku 2012 působí na Oddělení klavírní spolupráce HAMU v Praze. Jako sólista a vyhledávaný komorní hráč vystupoval v mnoha zemích Evropy i ve Spojených státech amerických.

Paul Peuerl
Tři barokní tance pro hoboj, klarinet, fagot a klavír

Carl Stamitz
Kvartet Es dur, op. 8, č. 2