Česká studentská filharmonie


„Můžete před ně dát cokoliv a oni to zahrají!“ charakterizoval Českou studentskou filharmonii sir Simon Rattle, který mladé hudebníky dirigoval v červnu 2020. Orchestr dlouhodobě pracuje zejména na edukačních pořadech, začíná však hostovat i v rámci běžných abonentních řad České filharmonie.

Fotografie ilustrujicí stránku

„Věřím, že Česká studentská filharmonie má pořád kam růst a já jí v tomto procesu budu i nadále velmi rád nápomocen,“ dodává Marko Ivanović, hlavní dirigent a podporovatel mladých hudebníků od roku 2006. Právě tehdy se začala psát historie studentského tělesa pod křídly České filharmonie, a to v cyklu komentovaných koncertů pro studenty Kroky do nového světa.

Jaká je myšlenka České studentské filharmonie? Chceme dávat nastupující generaci hudebníků – převážně studentů hudebních škol – pravidelnou možnost zkoušet a provádět velká díla světové symfonické, koncertantní i vokálně instrumentální tvorby. Z hudebníků se snažíme budovat stálý orchestr, ve kterém mezi nimi mohou vznikat dlouhodobé vztahy a porozumění; chceme je podporovat ve zdokonalování umění souhry.

Čeští studentští filharmonici ovšem fungují i jako „světlonošové“ ve vztahu ke svým vrstevníkům, kterým ukazují, že mladí lidé mohou klasická hudební díla milovat a zapáleně předávat ostatním. A renomé orchestru je nyní již tak vysoké, že se jej dramaturgové nebojí zařazovat do abonentních koncertů České filharmonie, aby se s ním mohla seznámit ještě širší veřejnost.

Pusťte si koncert

Vystoupení České studentské filharmonie v rámci vzdělávacího cyklu Kroky do nového světa pravidelně zaznamenává Studio Rudolfinum. Díky tomu má veřejnost přístup k mnoha komentovaným koncertům, v nichž mladí hudebníci spolu s dirigentem Marko Ivanovićem a moderátorem Petrem Kadlecem představují klíčová díla repertoáru klasické hudby. Zde nabízíme trojí ochutnávku, všechny pohromadě najdete na YouTube kanále České filharmonie.

To nejlepší z Rudolfina


5x do roka přímo do vašeho e-mailu.
Přidejte se k 9500+ čtenářů.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Odhlášení na jeden klik.

Zavřít
Tak copak vás zajímá?