Hledat

Česká spořitelna


Roku 1874 vypsala Česká spořitelna architektonickou soutěž na budovu, která bude sloužit hudbě i výtvarnému umění. V roce 1885 bylo Rudolfinum otevřeno, v lednu 1896 se zde uskutečnil první koncert České filharmonie pod vedením Antonína Dvořáka. V jubilejní 120. sezoně prvního českého orchestru se Česká spořitelna do Rudolfina vrátila. Od roku 2015 tak zníme společně.

 

Obrázek ceska-sporitelna-header.jpg

Pomáhat a kultivovat

Schraňovací pokladnice pro hlavní město Prahu a pro Čechy — tak zněl v češtině celý původní název Spořitelny české. V základu celého podniku stála snaha pomoci chudším vrstvám obyvatelstva, podporovat v nich prostřednictvím ukládání menších peněžních částech spořivost a pracovitost.

A myšlenka podpory a pomoci těm méně majetným stála vedle uměleckých ambicí i u zrodu našeho prvního orchestru, tenkrát ještě spolku nazvaným „Česká filharmonie, spolek ku povznesení hudebního umění v Praze, jakož i spolek pensijní členů orchestru Národního divadla v Praze, jejich vdov a sirotků“.

Dnes je Česká spořitelna největší bankou u nás a díky svému silnému finančnímu zázemí může podporovat různé nekomerční projekty i instituce, aby snadněji dosahovaly svých cílů.

Česká filharmonie se zase stala světovým orchestrem, který hraje nezastupitelnou roli v našem hudebním životě a výrazně se podílí na budování dobrého jména České republiky a české hudby v zahraničí.

Majestátní budova Rudolfina (symbol řemeslného umu, umění i tradice), je zhmotněním myšlenky podpory i snaha dělat věci co nejlépe. To vše rezonuje v partnerství České spořitelny a České filharmonie od první společné sezony. Těšíme se na každý tón!

Česká spořitelna

Pracuj, sklízej a zmnožuj plody práce

Tak znělo heslo a poslání České spořitelny v 19. století. Promítlo se i do symbolu včely. Platí to pro každý úspěšný podnik. Ať jde o hudební orchestr nebo o banku.

Česká spořitelna

Nevyčíslitelná hodnota

Každé velké lidské dílo potřebuje podpořit. O to víc, když jde o dílo, kde se návratnost investice cení pojmy jako umělecká hodnota nebo národní hrdost.

Česká spořitelna

Spolupráce a společenství

Podnikatelský plán nebo partitura hudební skladby jsou bez realizace jen slibnými možnostmi. Skutečný život jim vdechuje až usilovná spolupráce mnoha lidí.

 

 

„S radostí pozoruji vysoké ambice a nadšení, se kterými orchestr do 127. sezony vstupuje. Navzdory nelehkým podmínkám posledních let projevila Česká filharmonie obrovskou píli a odhodlání, díky kterému se neustále posouvá vpřed. Uvádí premiéry světových skladatelů, hostí nejlepší umělce a reprezentuje naši kulturu na mezinárodních turné. Jsem velice hrdý, že se do nové sezony vydává Česká filharmonie mimo jiné také s cílem rekonstrukce terasy Rudolfina, která po svém otevření návštěvníkům nabídne úchvatné výhledy na centrum Prahy. Přeji vám mnoho zážitků naplněných hudbou.“

Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny