Český spolek pro komorní hudbu • Pavel Černoch


Jedním z českých celosvětově nejúspěšnějších sólistů současnosti je bezesporu tenorista Pavel Černoch. V průběhu večera posluchači uslyší v komornější verzi s klavírem známé i méně známé operní árie z domácího i světového repertoáru.

  • Koncert z řady R
  • Český spolek pro komorní hudbu

Program

Ludwig van Beethoven
Fidelio, árie Florestana „Gott, welch dunkel hier“
Fidelio, předehra k opeře, transkripce pro klavír Ignaz Moscheles

Carl Maria von Weber
Čarostřelec, árie Maxe „Nein, länger trag´ ich nicht die Quälen“
Momento capriccioso pro klavír, op. 12, J. 56

Richard Wagner
Logengrin, árie Lohengrina „In fernem Land“

— Přestávka —

Antonín Dvořák
Rusalka, árie Prince

Bedřich Smetana
Dalibor, árie Dalibora „Toť třetí noc“
Hulán pro klavír, České tance, 2. řada

Pietro Mascagni
Sedlák kavalír, árie Turiddu „Mamma, quel vino è generoso“

Ruggiero Leoncavallo
Komedianti, árie Cania „Vesti la giubba“

Franz Liszt
Consolation č. 3 Des dur pro klavír, S.172

Účinkující

Pavel Černoch tenor

David Švec klavír

Fotografie ilustrujicí událost Český spolek pro komorní hudbu Pavel Černoch

Rudolfinum — Dvořákova síň


Cena od 200 do 850 Kč Informace ke vstupenkám a kontakty

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. 

 

Účinkující

Pavel Černoch  tenor
Pavel Černoch

Talent, pracovitost i promyšlená práce s hlasem učinily z Pavla Černocha jednoho z nejrespektovanějších a nejvyhledávanějších tenoristů současnosti. Kritici vyzdvihují hebkost, jemnost a tvárnost jeho hlasu, oceňují i jeho herecký talent, díky němuž přesvědčivě ztvárňuje složité operní charaktery jako Janáčkova Laca, Prince ve Dvořákově Rusalce či Cavaradossiho v Pucciniho Tosce.

Na mezinárodní scéně na sebe upozornil debutem v Bavorské státní opeře v Mnichově v roce 2009 jako Števa v Janáčkově Její pastorkyni a od té doby je pravidelně zván do předních evropských a světových operních domů, jako jsou Teatro alla Scala v Miláně, newyorská Metropolitní Opera, Staatsoper Unter den Linden v Berlíně, Staatsoper v Hamburku, Opernhaus Zurich, Théatre La Monnaie v Bruselu, Opéra National v Paříži, Opéra de Lyon, Teatro Real Madrid, Nizozemská národní opera v Amsterdamu, Royal Opera House Covent Garden v Londýně či Theater and der Wien v rakouské metropoli.

Renomé si získal v rolích italského, francouzského a slovanského repertoáru, například jako Alfredo v La Traviatě, Gabriele Adorno v Simonu Boccanegrovi, Don Carlos, Rodolfo v Bohémě, Pinkerton v Madame Butterfly, Cavaradossi v Tosce, Don José v Carmen či Lenskij v Evženu Oněginovi. Je ideálním představitelem janáčkovských charakterů, v zahraničí je vyhledávaným Števou i Lacou v Její pastorkyni, Albertem Gregorem ve Věci Makropulos, Borisem v Kátě Kabanové. Jeník v Prodané nevěstě je pěvcovou srdeční úlohou, evropská divadla jej považují za ideálního Prince v Rusalce: „Skutečným padouchem díla je Princ. Pavel Černoch bravurně charakterizoval tohoto nedbalého hulváta svým přirozeně bezstarostným romantickým tenorem,“ napsal časopis Mooney on Theatre k jeho účinkování s Canadian Opera Company.

V Bavorské státní opeře zaujal jako Max v opeře Carla Marii von Webera Čarostřelec. „Černochův vysoký, zářivý, krásný tenor je schopný vyjádřit zoufalství, a že ho je během dvou hodin opravdu hodně,“ napsaly v únoru 2021 Süddeutsche Zeitung. Coby Boris v Kátě Kabanové debutoval v roce 2019 v Royal Opera House Covent Garden v Londýně. „Pavel Černoch představuje pro Káťu ideálního Borise, dobře zazpívaného a skvěle prezentovaného nápadníka, jehož charakterová slabost je však obratně zahrána,“ ohodnotili jeho výkon ve Financial Time. O představení Její pastorkyně v Holandské národní opeře napsal v roce 2018 Nicolas Nguyen na Bachtracku: „Pavel Černoch podal skvělý výkon, bez námahy promítal svůj temnější a masivnější tenor a používal barvy a stínování tak obratně, že mě málem přesvědčil o dramaticky problematické proměně Lacy z násilnického tyrana v milujícího manžela.“ 

V roce 2022 má za sebou roli Prince ve Dvořákově Rusalce na scéně Semperoper Dresden a roli Lacy v Janáčkově její pastorkyni v Theater an der Wien. Do konce roku ještě zamíří do hamburské Státní opery, kde ztvární titulní roli v Gounodově Faustovi. A v roce 2024 jej čeká odložený debut v newyorské Metropolitní opeře v roli Borise v Janáčkově Kátě Kabanové.

Jako sólista vystupoval Pavel Černoch se špičkovými orchestry, jako jsou Birmingham Symphony Orchestra či Boston Philharmonic Orchestra, účinkoval na BBC Proms nebo na festivalech v Bregenz, Salcburku či v britském Glyndebourne. Mezi dirigenty, se kterými Pavel Černoch doposud spolupracoval, jsou například osobnosti jako Daniel Barenboim, Kirill Petrenko, Simon Rattle, Andris Nelsons, Ingo Metzmacher, John Eliot Gardiner, Charles Dutoit, Jiří Bělohlávek, Jakub Hrůša nebo Tomáš Netopil.

Na koncertní scéně Černoch zazářil v Beethovenově Deváté symfonii s Orchestrem lipského Gewandhausu, v Dvořákově Requiem s Bamberskými symfoniky na festivalu v Edinburghu nebo v Mahlerově Písni o zemi s Českou filharmonií. Pěvce přizval k účinkování v Rachmaninovově chorální symfonii Zvony Bostonský symfonický orchestr, ve Verdiho Requiem se představil na festivalu v Bergenu. Jeho koncertní repertoár zahrnuje díla od slovanských a českých autorů po Beethovena, Mahlera či Berlioze.

První hudební kroky zavedly Pavla Černocha do známého a prestižního brněnského dětského sboru Kantiléna. Na Janáčkově Akademii múzických umění sice vystudoval hudební management, ale současně se účastnil nejrůznějších operních projektů a studijních programů v zahraničí. Hned v úvodu své pěvecké dráhy se seznámil s pedagogem Paolem De Napoli, který se mu stal celoživotním mentorem a učitelem. O pěvci, který si vytrvale jde vlastní cestou, natočila pro Českou televizi v roce 2020 Olga Špátová dokument Pavel Černoch – Enfant terrible?.

David Švec  klavír

To nejlepší z Rudolfina


5x do roka přímo do vašeho e-mailu.
Přidejte se k 9500+ čtenářů.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Odhlášení na jeden klik.

Zavřít
Tak copak vás zajímá?