Adventní koncert I • Afflatus Quintet

Do adventního období vstoupíme s uznávaným českým souborem Afflatus Quintet, jehož členy jsou hned tři filharmonici. V programu zazní díla všech velikánů klasicismu, ale i nesmrtelného Johanna Sebastiana Bacha.

Koncert z řady AK | Český spolek pro komorní hudbu

Wolfgang Amadeus Mozart (arr. Bill Holcombe)
Kouzelná flétna, předehra, K 620

Joseph Haydn (arr. Harold Perry)
Divertimento B dur Hob II:26

Johann Sebastian Bach (arr. Thomas Schneider)
Bist du bei mir, geh' ich mit Freuden zum Sterben, BWV 508

Ludwig van Beethoven (arr. Franz Vester)
Adagio a Allegro pro hrací strojek, WoO. 33

Jean-Philippe Rameau (arr. Fernand Oubradous)
Symfonie a tance

Johann Sebastian Bach (arr. Dan Braden)
„Schafe können sicher weiden“, árie z kantáty Was mir behagt, ist nur die muntre Jagd, BWV 208

Johann Sebastian Bach
Menuet a Badinerie ze Suity h moll, BWV 1067

Ferenc Farkas
Staré maďarské tance ze 17. století

Afflatus Quintet
Roman Novotný flétna
Jana Brožková hoboj
Vojtěch Nýdl klarinet
Ondřej Roskovec fagot
Radek Baborák lesní roh

Fotografie ilustrujicí událost Adventní koncert I • Afflatus Quintet

Rudolfinum — Sukova síň

Poslední volná místa
Poslední volná místa

Rezervace míst stávajícím abonentům:
do 3. června 2024, 20.00
Prodej jednotlivých vstupenek na abonentní koncerty:
od 10. června 2024, 10.00
Prodej vstupenek na všechny veřejné generální zkoušky:
od 11. září 2024, 10.00

Afflatus Quintet

V roce 1995 se sešla pětice pozoruhodných muzikantů a vytvořila český komorní soubor Afflatus Quintet. Hned o rok později, v říjnu 1996, se etablovala na mezinárodní scéně v rámci komorního cyklu lipského Gewandhausu (mezi dalšími hosty této exkluzivní série byla kvinteta Berlínských a Vídeňských filharmoniků). Umělecká dráha souboru záhy dospěla k metě nejvyšší, k vítězství v prestižní Mezinárodní soutěži ARD v Mnichově (1997).

Následovala řada úspěšných koncertů u nás i v zahraničí (Berlín, Stuttgart, Mnichov, Hamburg, Brusel, Paříž, mezinárodní festivaly ve Finsku, Švýcarsku a německé Schleswig-Holstein, Rheingau, Bad Hersfeld, Augsburg). Zvláštní pozornost zasluhují vystoupení na festivalech Pražské jaro (koncert z roku 2015 byl živě natáčen Českou televizí), Smetanova Litomyšl, Struny podzimu, Janáčkův máj v Ostravě, Concentus Moravia, Janáčkovy Hukvaldy a Moravský podzim v Brně.

Památné jsou koncerty ve Dvořákově síni Rudolfina, ať už se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, nebo s klavíristou Gerhardem Opitzem, a ty, které organizoval Český spolek pro komorní hudbu, jenž udělil souboru Afflatus Quintet Cenu roku 1998 za mimořádné interpretační mistrovství, zejména v hudbě 20. století. Toto ocenění získal ansámbl i o pět let později (za interpretaci Dvořákova „Amerického“ kvartetu op. 96 v úpravě pro dechové kvinteto) a stal se tak prvním souborem v historii, který cenu obdržel dvakrát. V sezoně 2011/2012 byl Afflatus Quintet rezidenčním souborem ČSKH.

Rok 2000 přinesl japonský debut a následnou intenzivní spolupráci s japonskou nahrávací firmou Octavia Records. Na některých z koncertů se hráči kvinteta představili rovněž jako sólisté (koncerty W. A. Mozarta za doprovodu Pražského komorního orchestru a Yomiuri Symphony Orchestra). Během tamních turné vystoupil Afflatus Quintet mj. v prestižní Suntory Hall v Tokiu, kde provedl s předními japonskými orchestry v rámci mozartovských oslav také Mozartovu Symfonii Concertante. Součástí turné byly též mistrovské kurzy na prestižní univerzitě Toho Gakuen v Tokiu. V září 2012 se soubor představil v Austrálii ve známé budově Opery v Sydney.

Diskografie souboru Afflatus Quintet dosud čítá osm alb, na kterých zní hudba českých, francouzských a německých autorů. CD Supraphonu „Mozart“ se dostalo do finální nominace na cenu Zlatá Harmonie 2003.

Všichni členové souboru, flétnista Roman Novotný (ČF a Pražská konzervatoř), hobojistka Jana Brožková (ČF a HAMU), klarinetista Vojtěch Nýdl (SOČR, PKF a Konzervatoř Plzeň), fagotista Ondřej Roskovec (ČF a Pražská konzervatoř) a bývalý sólohornista Berlínských filharmoniků a dirigent Radek Baborák se rovněž intenzivně věnují pedagogické činnosti. Všichni jsou jednotní v názoru, že hra v kvintetu patří k nejtěžším: „Náš zvuk je průsečíkem pěti rozdílných nástrojů a barev, pěti různých způsobů nasazení tónu a pěti hráčských individualit.“

Wolfgang Amadeus Mozart
Kouzelná flétna, předehra, K 620