Český spolek pro komorní hudbu • Markéta Cukrová

Delikátní, průzračný klasicismus v jeho vrcholné podobě uslyšíme prostřednictvím děl Haydna a Mozarta v podání klavíristy Miroslava Sekery a mezzosopranistky Markéty Cukrové, jež je jednou z nejvšestrannějších českých pěvkyň.

Koncert z řady HP | Český spolek pro komorní hudbu

Komm, liebe Zither, K 367
Dans un bois solitaire, K 295
Als Luise die Briefe, K 520
Abendempfindung, K 523

Sonáta pro klavír Es dur, Hob XVI: 52
Original Canzonettas, Hob XXVIa:25–30 a Hob XXVIa:31–36, výběr

Devět variací D dur na menuet Jean-Pierra Duporta, K 573

Ariadna na Naxu, kantáta, Hob XXVIb:2

Markéta Cukrová mezzosoprán

Miroslav Sekera klavír

Fotografie ilustrujicí událost Český spolek pro komorní hudbu • Markéta Cukrová

Rudolfinum — Sukova síň

Brzy v prodeji

Rezervace míst stávajícím abonentům:
do 3. června 2024, 20.00
Prodej jednotlivých vstupenek na abonentní koncerty:
od 10. června 2024, 10.00
Prodej vstupenek na všechny veřejné generální zkoušky:
od 11. září 2024, 10.00

Markéta Cukrová   mezzosoprán

Mezzosopranistka Markéta Cukrová je pro svou neobyčejnou všestrannost a cit pro styl vyhledávanou interpretkou hudby od středověku po 20. století. Dlouhodobé úspěchy ve stylové interpretaci jí vynesly spolupráci s renomovanými soubory a orchestry (La Risonanza, Collegium Marianum, Collegium Vocale Gent, Collegium 1704, Orkiestra Historyczna, Česká Filharmonie, Vlámská filharmonie ad.), s nimiž se podílela na více než dvaceti nahrávkách. Zájmu evropské odborné veřejnosti se těší album s áriemi J. D. Zelenky s Ensemble Tourbillon a dále pak nahrávka Stabat Mater J. J. Ryby, kterou natočila s orchestrem L’armonia terrena a jež obdržela ocenění Diapason d’Or 2017.

Vedle rozsáhlé koncertní činnosti se věnuje také divadlu, u nás i v zahraničí (Händel-Festspiele v Göttingenu). V uplynulých letech byla nominována do úzkého výběru na cenu Thálie za roli Poutníka (Láska na dálku), cenu Jantar pro umělce Moravskoslezského kraje za roli Biancy (Zneuctění Lukrécie) a cenu Classic Prague Awards za koncertní výkon.

Absolventka pěveckého oboru na Státní konzervatoři v Bratislavě, soukromých lekcí zpěvu u Marie Urbanové, ale také anglistiky na FF UK se věnuje rovněž pedagogické činnosti a je překladatelkou knihy rozhovorů o technice a výuce zpěvu proslulé pedagožky Margreet Honig. Ta vyšla v českém jazyce pod názvem Skutečný zpěv.

V Sommerově Vokální symfonii se představila v roce 2022 na festivalu Janáček Brno, na kterém sklidila od hudební kritiky pochvalné ohlasy: „Suverénní interpretaci Cukrové lze ocenit zejména pro naprostou srozumitelnost projevu, kterou si neochvějně držela po celou dobu.“ (Jiří Čevela, Harmonie)

Miroslav Sekera   klavír

Miroslav Sekera

Miroslav Sekera, vítěz mezinárodní soutěže J. Brahmse v rakouském Portschachu z roku 2002, již předtím získal ocenění v mnoha významných soutěžích u nás i v zahraničí (mezinárodní soutěž F. Chopina v Mariánských Lázních, soutěž o stipendium firmy YAMAHA, mezinárodní soutěž ve francouzském Gaillardu). V roce 2016 obdržel cenu hudební společnosti „Salon de Virtuosi“ v New Yorku.

Na svém kontě má dvě sólová CD (ocenění na Pizzicato.lu); pro soudobého bostonského hudebního skladatele Josepha Summera navíc ve Spojených státech amerických nahrál dalších sedm CD. Spolupracuje s Českým rozhlasem, s předními českými orchestry a festivaly (např. sólový recitál v rámci klavírního festivalu Rudolfa Firkušného v Rudolfinu). V zahraničí hostuje zejména v Japonsku a USA.

Pravidelně účinkuje s houslistou Josefem Špačkem, mezzosopranistkou Dagmar Peckovou, či hornistou Radkem Baborákem.

Hře na klavír se věnuje od tří let; vystudoval Pražskou konzervatoř (Eva Boguniová, Martin Ballý) a Akademii múzických umění v Praze u Miroslava Langera.

Výběr skladeb

Výběr skladeb