Český spolek pro komorní hudbu • Federico Colli

Klavírní recitál je jednou z královských disciplín komorní hudby. V lednu se do Rudolfina vrátí skvělý mladý pianista Federico Colli. V převážně romantickém programu přitom nezapomene ani na českou hudbu, reprezentovanou nezaměnitelným Leošem Janáčkem.

Koncert z řady R | Český spolek pro komorní hudbu

Leoš Janáček
Po zarostlém chodníčku
4. Frýdecká panna Maria
5. Štěbetaly jak laštovičky
7. Dobrou noc!

Robert Schumann
Lesní scény, op. 82

Franz Schubert (arr. Maria Grinberg)
Fantazie f moll

Edvard Grieg (arr. Grigorij Ginzburg)
Peer Gynt

Federico Colli klavír

Fotografie ilustrujicí událost Český spolek pro komorní hudbu • Federico Colli

Brzy v prodeji

Rezervace míst stávajícím abonentům:
do 3. června 2024, 20.00
Prodej jednotlivých vstupenek na abonentní koncerty:
od 10. června 2024, 10.00
Prodej vstupenek na všechny veřejné generální zkoušky:
od 11. září 2024, 10.00

Federico Colli  klavír

Federico Colli

Italský klavírista Federico Colli, kterého deník The Daily Telegraph ocenil za „nádherně jemný úhoz a něžný půvab přednesu“, si pro své podmanivé vystupování, originální interpretace a zvukovou čistotu rychle získává celosvětovou proslulost. Specifičností jeho koncertního vystupování i hudebních nahrávek je neotřelost a velice nápaditý až filozofický přístup k hudební interpretaci. Jeho první nahrávka sonát Domenica Scarlattiho u vydavatelství Chandos Records, se kterým má Federico Colli uzavřenou exkluzivní smlouvu, byla vyznamenána nahrávkou roku (Presto Classical), druhá nahrávka Scarlattiho sonát se stala nahrávkou měsíce (BBC Music Magazine a magazín International Piano) a BBC Music Magazine ji navíc zařadil mezi nejlepší alba klasické hudby roku 2020.

Po několika soutěžních úspěších (např. zlatá medaile z Mezinárodní klavírní soutěže v Leedsu z roku 2012) ho magazín International Piano vybral mezi „třicet klavíristů pod třicet let, kteří v budoucích letech pravděpodobně ovládnou světová pódia“. Také se mu dostalo pocty spolupracovat se světově renomovanými orchestry (Orchestr Mariinského divadla, Petrohradská filharmonie, Královská liverpoolská filharmonie, BBC Symphony, BBC Philharmonic ad.) a významnými dirigenty. S recitály vystoupil ve světově nejproslulejších koncertních sálech a na prestižních festivalech jako je Klavier Festival Ruhr v Dortmundu, Dvořákova Praha, Mezinárodní hudební festival Chopin i jego Europa ve Varšavě, Lucerne Festival a Ravinia Festival v Chicagu.

Kromě dnešního koncertu s Josefem Špačkem v Rudolfinu se Federico Colli tuto sezonu představí v hamburské Elbphilharmonie, v Konserthuset Stockholm, ve Vienna Ehrbar Saal, v Leeds Town Hall a v rámci recitálového turné po Severní Americe také v Herbst Theatre v San Franciscu, Vancouver Chopin Society a v michiganském Wellspring Theater v rámci Gilmore Rising Stars Series. Jakožto sólista klavírních koncertů tuto sezonu spolupracuje s Petrohradským filharmonickým orchestrem, Orchestra di Padova e del Veneto, Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI a Sečuánským symfonickým orchestrem.

Kromě koncertování je umělecký život Federica Colliho naplněn i nahrávací činností. S Chandos Records chystá album zaměřené na hudbu D. Šostakoviče a S. Prokofjeva a pětiletý projekt postihující sólové i komorní kusy W. A. Mozarta. Právě jeho láska k Mozartovi ho v průběhu pandemie dovedla k vytvoření řady krátkých Youtube videí, ve kterých se snaží „znovuobjevit“ Mozartovu Fantazii c moll (KV 475) a Mozartovy hudební myšlenky zasadit do historického a kulturního kontextu.

Federico Colli se narodil v lombardském městě Brescia v roce 1988 a studoval na konzervatoři v Miláně, Mezinárodní klavírní akademii v Imole a v Salcburském Mozarteu pod vedením Sergia Marengoniho, Konstantina Bogina, Borise Petrušanského a Pavla Gililova.

Leoš Janáček
Po zarostlém chodníčku, výběr