Z domoviny s Josefem Špačkem


Bedřich Smetana složil dvě dua „Z domoviny“ v roce 1880. Jsou považována za komorní protějšek symfonických básní Má vlast. Sám Smetana je charakterizoval jako dílka „ve snadnějším stylu, určená spíše pro domácí potřebu než k přednesu na koncertě, aniž by to však bylo vyloučeno, v typickém národním nápěvu, ale s mými vlastními melodiemi“.

  • Koncert z řady KK
  • |
  • Délka programu 1 hod 30 min
  • |
  • Od 12 let

Účinkující

Josef Špaček housle
Miroslav Sekera klavír
Petr Kadlec průvodce

Fotografie ilustrujicí událost Z domoviny s Josefem Špačkem

Rudolfinum — Sukova síň


Cena 250 Kč Informace ke vstupenkám a kontakty

Prodej jednotlivých vstupenek na abonentní koncerty (orchestrální, komorní, edukační) začne ve středu 7. června 2023 v 10.00. Předprodej vstupenek na veřejné generální zkoušky bude zahájen 13. 9. v 10.00.

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. 

 

The programme is based on a musical part but also on a spoken word that will be given in Czech language only. The programme will not be supplied with English subtitles.

Smetana dílo věnoval – jak čteme na titulní stránce – „Jeho Jasnosti Alexandrovi, knížeti z Thurn-Taxisů“. Tento šlechtic a jeho žena Marie byli velkými podporovateli umělců, kteří za nimi zajížděli na knížecí zámek v Loučni u Nymburka. Kromě Smetany je navštěvovali hudební skladatelé Karel Bendl a Josef Suk nebo spisovatelé Rainer Maria Rilke, Eliška Krásnohorská či Mark Twain. Kníže byl také houslistou, snad právě proto mu Smetana svoji „Domovinu“ napsanou v jabkenické myslivně věnoval. Po skladatelově smrti nechal Alexandr v Jabkenicích vybudovat muzeum připomínající Smetanovu památku.

Dílo premiérovali v říjnu 1880 skladatelé Václav Juda Novotný (housle) a Karel Kovařovic (klavír); Kovařovic se později stal šéfem opery Národního divadla, kde se zasloužil o uvádění Smetanových oper. Nám duo „Z domoviny“ přiblíží a zahrají Josef Špaček a Miroslav Sekera; ten také přidá ještě několik skladeb z klavírního odkazu Bedřicha Smetany.

To nejlepší z Rudolfina


5x do roka přímo do vašeho e-mailu.
Přidejte se k 9500+ čtenářů.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Odhlášení na jeden klik.

Zavřít
Tak copak vás zajímá?