1 / 6
„Na světě je jen málo orchestrů, které mají tak osobitý zvuk a nezaměnitelný charakter jako Česká filharmonie."
– Magazín Gramophone

Česká filharmonie, která v roce 2024 získala titul Orchestr roku prestižního britského časopisu Gramophone, je český symfonický orchestr sídlící v budově pražského Rudolfina. Již přes 130 let navazuje na bohatou tradici českého hudebního umění.
Titul šéfdirigenta a uměleckého ředitele zastává od roku 2018 Semjon Byčkov. Pod jeho vedením se Česká filharmonie otevírá novým výzvám, ať už jde o uvádění současných skladeb, nahrávání kompletní diskografie Gustava Mahlera nebo pravidelné koncertování v nejvýznamnějších sálech světa. Pozici hlavního hostujícího dirigenta zaujímá Jakub Hrůša, hlavním hostujícím dirigentem “k poctě Rafaela Kubelíka” byl v sezoně 2024/2025 jmenován sir Simon Rattle.
Česká filharmonie je uznávána pro svůj mimořádný vztah k hudbě Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Petra Iljiče Čajkovského, Johannesa Brahmse a Gustava Mahlera. Kromě klasického repertoáru se však orchestr věnuje i soudobé tvorbě současných autorů. Na počátku svého působení u České filharmonie inicioval Semjon Byčkov objednávky nových děl od 14 českých i zahraničních skladatelů, mezi nimiž jsou Detlev Glanert, Julian Anderson, Thomas Larcher, Bryce Dessner a Thierry Escaich.
Program jubilejní 130. sezony stojí na silných tématech a výrazných osobnostech. Zahajovací koncerty věnované Čajkovskému a Šostakovičovi, stejně tak se do sezony promítá hudba Mahlera, Ravela, Elgara, Brahmse, Stravinského nebo Mendelssohna, ale i soudobých autorů jako Bryce Dessner, který pro 130. sezonu získal místo rezidenčního skladatele. Rezidenčním umělcem, který se představí po boku orchestru i v sólovém recitálu, je klavírista Jevgenij Kissin. Sólové výkony v sezoně obohatí jak známé tváře – Magdalena Kožená, Alisa Weilerstein nebo Augustin Hadelich – tak noví hosté jako Mao Fujita nebo Anastasia Kobekina.
Poznejte orchestr
Nahrávací činnost
Kromě koncertování doma a v zahraničí se Česká filharmonie dlouhodobě věnuje i nahrávkám. V poslední době se pozornost soustředí zejména na Mahlerův cyklus a dílo Antonína Dvořáka, přičemž nahrávky vznikají ve spolupráci s nahrávací společností Pentatone. Za CD Má vlast získala Česká filharmonie v roce 2025 prestižní cenu BBC Musical Award. Pozitivní ohlasy však sbírá od kritiků z celého světa:
„Cyklus Mahlerových symfonií České filharmonie se stává jednou z nejsvěžejších a nejpoutavějších mahlerovských nahrávek tohoto desetiletí.“
– Hugh Canning, Operalogue
„Velkolepá nahrávka Mé vlasti brilantním způsobem zahajuje letošní rok dvoustého výročí Smetanova narození.“
– Rafael Ortega Basagoiti, Scherzo
Nahrávky, ale i jiné radosti si můžete odnést z našeho Rudolfinum shopu nebo koupit na e-shopu.
Zájezdy
Hudba České filharmonie kromě Rudolfina pravidelně zní na těch nejprestižnějších světových pódiích. Kromě koncertních síní ve Vídni, Amsterdamu, Hamburku, Madridu nebo Budapešti patří mezi stálice festivaly jako BBC Proms, Elbphilharmonie Sommer nebo Kissingen Sommer. Jako doma je orchestr i v japonské Suntory Hall.
Jedním z vrcholů posledních let byla třídenní rezidence v Carnegie Hall v roce 2024, kterou sledovaly miliony diváků po celém světě a během níž The New York Times ocenily Českou filharmonii jako „nestárnoucí skvost a vynikajícího nositele českého hudebního odkazu“.
Evropské turné 2025
New York 2024
Asijské turné 2023
Vzdělávání
Důležitou součástí práce orchestru je vzdělávání. Česká studentská filharmonie, Orchestrální akademie nebo spolupráce se základními uměleckými školami pomáhají mladým hudebníkům získávat zkušenosti přímo v praxi. Projekty jako Romano drom nebo Hudba do škol rozšiřují možnosti hudebního vzdělávání napříč generacemi.
Objevte více
Magazín Ladírna
Magazín Ladírna nabízí pohledy do světa klasické hudby i zákulisí České filharmonie.
Podcast Philharmonious
V podcastu Philharmonious můžete pohovořit s umělci v hlubokých rozhovorech.
Sociální sítě
Život předního českého orchestru pravidelně sdílíme na sociálních sítích. Přidejte se k nám!