Živě: pátek 26. 4. 2024 od 19.30, Česká filharmonie • Semjon Byčkov

Detail koncertu

Vilém Petras

Studium

Na violoncello jsem začal hrát v 6 letech u pana profesora Mirko Škampy. V roce 2014 jsem maturoval na Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy (Mirko Škampa, Martin Škampa). Souběžně jsem také dva roky studoval na konzervatoři v Plzni u Sergeje Kaljanova. V současné době jsem posluchačem HAMU ve třídě Michala Kaňky, loni jsem v rámci programu Erasmus studoval na Hochschule für Musik und Theater „Felix Mendelssohn-Bartholdy“ v Lipsku u Petera Brunse. Zúčastnil jsem se mistrovských kurzů s Evženem Rattayem, Markem Jerie Alisou Weilerstein a Emilem Rovnerem.

Když nejsem v Rudolfinu...

Před nástupem do orchestrální akademie jsem působil dva roky v PKF – Prague Philharmonia. Společně s houslistou Filipem Zaykovem  a klavíristkou jsme v roce 2016 založili Trio Incendio, se kterým často koncertujeme, soutěžíme a účastníme se mistrovských kurzů. Sólově jsem vystoupil s PKF – Prague Philharmonia, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a Plzeňskou filharmonií. Od roku 2011 jsem členem European Union Youth Orchestra, který na základě každročních konkurzů vybírá nejlepší studenty ze zemí EU. Díky tomu jsem si zahrál například v Royal Albert Hall, Concertgebouw Amsterdam, Emirates Palace v Abu Dhabí nebo Tonhalle v Curychu a spolupracoval jsem s dirigenty jako Bernard Haitink, Vasilij Petrenko, Gianandrea Noseda aj.

Jsem také členem Akademie komorní hudby, která formuje komorní soubory, v nichž vystupují studenti společně se zavedenými sólisty a pedagogy.

Ocenění

Obdržel jsem první ceny na soutěžích Talents for Europe, Soutěžní přehlídce konzervatoří a hudebních gymnázií ČR nebo Violoncellové soutěži Jana Vychytila. V roce 2012 jsem se společně s klavíristou Jakubem Škampou stal laureátem Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga v komorní hře. V září jsme s triem zvítězili v soutěži Gianni Bergamo Classic Music Award ve švýcarském Luganu.

Hudba, kterou mám rád

Těžko vybrat vyloženého favorita. Od té doby, co jsem asi ve 12 letech poprvé slyšel violoncellový koncert Antonína Dvořáka, mám samozřejmě moc rád jeho hudbu. Během gymnázia jsem si také hodně oblíbil hudbu Dmitrije Šostakoviče. Rád také poslouchám barokní skladby v autentické interpretaci.