Fotografie ilustrujicí událost Česká filharmonie<br>Sakari Oramo

Česká filharmonie

Sakari Oramo

Česká filharmonie

Biblické písně jsou nejen reminiscencí prvního koncertu České filharmonie v roce 1896 pod taktovkou Antonína Dvořáka, ale také vzpomínkou na nedávno zesnulého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Biblické písně byly totiž poslední orchestrální nahrávkou, kterou Jiří Bělohlávek s Českou filharmonií pořídil.

Program

Antonín Dvořák
Biblické písně, op. 99

Jean Sibelius
Symfonie č. 2 D dur, op. 43

Interpreti

Jan Martiník bas

Sakari Oramo dirigent

Česká filharmonie

Fotografie ilustrujicí událost Česká filharmonie<br>Sakari Oramo
Rudolfinum — Dvořákova síň
21. 4. 2021  středa — 19.30
Nelze objednat online
22. 4. 2021  čtvrtek — 19.30
Nelze objednat online
23. 4. 2021  pátek — 19.30
Nelze objednat online

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 778 532 539

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. (v červenci a srpnu do 15.00 hod.).

Biblické písně jsou nejen reminiscencí prvního koncertu České filharmonie v roce 1896 pod taktovkou Antonína Dvořáka, ale také vzpomínkou na nedávno zesnulého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Biblické písně byly totiž poslední orchestrální nahrávkou, kterou Jiří Bělohlávek s Českou filharmonií pořídil. Sólistou byl tehdy rovněž Jan Martiník a náhodná není ani volba dirigenta tohoto programu. Sakari Oramo převzal po Jiřím Bělohlávkovi vedení Symfonického orchestru BBC a na jeho pozvání přijel v lednu 2017 poprvé řídit Českou filharmonii. Tento abonentní večer s díly Antonína Dvořáka a Jeana Sibelia je výsledkem oboustranné náklonnosti dirigenta a hudebníků. Dvořák napsal Biblické písně za pouhé tři týdny v březnu 1894, jen tři měsíce po premiéře Novosvětské symfonie. Podnětem k jejich kompozici nebyla žádná vnější objednávka, ale pouze autorova vnitřní potřeba, opřená o důvěrně známé texty z jeho vlastního výtisku Bible kralické.

Sibeliova Druhá symfonie má pro finskou kulturu stejný význam jako Dvořákova Novosvětská pro nás. Je skladatelovou nejznámější a nejčastěji hranou symfonií a v době svého vzniku byla výrazem finského vzdoru proti ruské okupaci. Po prvním provedení Druhé symfonie se Sibelius stal rázem národním hrdinou a podobně vřelého přijetí se dílu dostalo i ve světě. Podle dirigenta Osmo Vänskä je Druhá symfonie „spjata s naším národním bojem za nezávislost, ale zosobňuje také zápas, krizi a obrat k lepšímu v životě jedince. Díky tomu je tak dojemná.“