Recitál Richarda Nováka k 90. narozeninám


Mimořádný večer při příležitosti životního jubilea významného pěvce přinese – na přání Richarda Nováka – výběr z písní Johannesa Brahmse. „Je to taková moje stará touha mít ty písně pohromadě. Velice si jich cením. Není na nich žádný stín nedokonalosti. Brahms vždycky dbá na to, aby měla každá píseň jednotu použitých prostředků."

  • Ostatní
  • |
  • Délka programu 1 hod 30 min

Program

Johannes Brahms
Vier ernste Gesänge, op. 121
O wüßt ich doch den Weg zurück, op. 63 č. 8
Geheimnis, op. 71 č. 3
Alte Liebe, op. 72 č. 1
Feldeinsamkeit, op. 86 č. 2
Bei dir sind meine Gedanken, op. 95 č. 2
Sapphische Ode, op. 94 č. 4
Der Tod, das ist die kühle Nacht, op. 96 č. 1
Wir wandelten, op. 96 č. 2
Wie Melodien zieht es mir, op. 105 č. 1
Ständchen, op. 106 č. 1
Nicht mehr zu dir zu gehen, op. 32 č. 2
Wehe, so willst du mich wieder, op. 32 č. 5
Von ewiger Liebe, op. 43 č. 1
Die Mainacht, op. 43 č. 2
Unbewegte laue Luft, op. 57 č. 8 

Účinkující

Richard Novák bas

Miroslav Sekera klavír
Fotografie ilustrujicí událost Recitál Richarda Nováka k 90. narozeninám

Rudolfinum — Sukova síň


Cena 250 Kč Informace ke vstupenkám a kontakty

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. 

 

Od 17.15 se koná v Sukově síni malé Preludium před koncertem s účastí Richarda Nováka (moderuje Petr Kadlec).

Účinkující

Richard Novák  bas
Richard Novák

Richard Novák je operní pěvec, skladatel a varhaník. Narodil se v Rozseči 2. 10. 1931. Po maturitě na gymnáziu v Telči se v roce 1949 rozhodl pro studium teologie v brněnském alumnátu. Ten byl o rok později komunisty zrušen a Novák byl přijat na konzervatoř v Brně do třídy prof. Jiřího Wootha. V roce 1961 získal 2. cenu na pěvecké soutěži v Toulouse (soutěž tehdy vyhrál José van Dame), o rok později se stal laureátem soutěže v holandském Hertogenbosch. 

Od roku 1954 byl sólistou opery v Ostravě, od roku 1961 v Janáčkově divadle v Brně (kde zažil legendární éru šéfa opery Františka Jílka); v sezóně 1970/1971 hostoval v Grazu. Nastudoval přes 150 operních rolí. Mimo jiné kompletní operní dílo Bedřicha Smetany, operní tvorbu Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka, díla Verdiho, Mozartova, Rossiniho, Musorgského, Strausse a Rossiniho. Mnoho oper a nesčetně jednotlivých árií také nahrál. Hostoval v Teatro Colón v Buenos Aires (Věc Makropulos), na Salcburském festivalu (Z mrtvého domu pod taktovkou Claudia Abbada), v Paříži, Madridu či Benátkách (Příhody lišky Bystroušky).

Výjimečné místo zaujímá v jeho umělecké činnosti interpretace písňových cyklů: Schubertův Schwanengesang a Winterreise, Schumannův Liederkreis, Brahmsovy Vier ernste Gesänge, Romance z Magelony, Wolfovy Písně, Mahlerův Des Knaben Wunderhorn a Lieder eines fahrenden Gesellen. Z české hudby pak třeba Melancholické písně o lásce a Erotikon Vítězslava Nováka, Křičkovy Severní noci a samozřejmě Dvořákovy Biblické písně. Ty zpíval nesčetněkrát a mnohokrát se při nich doprovázel na varhany. Věnoval se – a věnuje se – také moderní české tvorbě. Interpretoval mnoho skladeb svého bratrance Jana Nováka (žáka Bohuslava Martinů), díla Josefa Berga, Aloise Piňose, Miloslava Ištvana, Zdeňka Pololáníka, Ilji Hurníka a Zbyňka Vostřáka.

V oratorních dílech účinkoval mj. s Českou, Slovenskou a Brněnskou filharmonií pod taktovkami Karla Ančerla, Václava Neumann, Wolfganga Sawallische, Zdeňka Košlera, Jiřího Bělohlávka, Libora Peška a Petra Altrichtera. Janáčkovu Glagolskou mši nahrál s Charlesem Mackerrasem pro Supraphon, pro firmu DECCA v nastudování Riccarda Chaillyho.

V roce 2001, když mu bylo 70 let, získal Cenu Thálie za celoživotní dílo. Rozhodnutí jistě správné. Ale vzhledem k tomu, že v následujících 15 letech účinkoval Richard Novák v dalších 300 operních představeních – k dnešnímu dni jich je celkem 3006! – a na více než 300 koncertech, to však naštěstí bylo rozhodnutí velmi předčasné.

Miroslav Sekera   klavír
Miroslav Sekera

Hře na klavír se věnuje od tří let, kdy jeho talent objevila vynikající pedagožka profesorka Zdena Janžurová. Současně s klavírem započal studium hry na housle. Díky ovládání obou nástrojů byl vybrán do role malého Mozarta v oscarovém filmu „Amadeus“ režiséra Miloše Formana. Před studiem na Pražské konzervatoři se rozhodl definitivně pro klavír a byl přijat do třídy Evy Boguniové. Po celou dobu studia též navštěvoval třídu Martina Ballýho. Pokračoval na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze u Miroslava Langera, studium dokončil v roce 1999. V roce 2002 se stal vítězem mezinárodní soutěže J. Brahmse v rakouském Portschachu. Roku 2006 mu bylo vydáno sólové CD firmou Multisonic za podpory Nadace Českého hudebního fondu s díly J. Brahmse, D. Scarlattiho, M. Moszkowského. Pro bostonského hudebního skladatele Josepha Summera nahrál v USA tři CD, které vydaly nahrávací společnosti Albany Records a Navona Records. V roce 2013 nahrál s houslistou Josefem Špačkem CD pro firmu Supraphon. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem, jako sólista vystoupil opakovaně například se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. Je klavírním partnerem mezzosopranistky Dagmar Peckové nebo hornisty Radka Baboráka.

To nejlepší z Rudolfina


5x do roka přímo do vašeho e-mailu.
Přidejte se k 9500+ čtenářů.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Odhlášení na jeden klik.

Zavřít
Tak copak vás zajímá?