Letní koncerty • Václav Petr a Alena Grešlová

Bohuslav Martinů
Variace na slovenskou lidovou píseň pro violoncello a klavír, H 378

Cesar Franck
Sonáta pro violoncello a klavír A dur,
Allegretto ben moderato
Allegro
Recitativo – Fantasia
Allegretto poco mosso

Václav Petr violoncello

Alena Grešlová klavír

Fotografie ilustrujicí událost Letní koncerty • Václav Petr a Alena Grešlová

Rudolfinum — Sukova síň

Cena 350 Kč Informace ke vstupenkám a kontakty

Václav Petr  violoncello

Václav Petr

Václav Petr se řadí mezi nejvýznamnější české violoncellisty své generace. Je semifinalistou mezinárodní violoncellové soutěže Grand Prix Emanuel Feuermann a vítězem 70. ročníku prestižní soutěže Pražské jaro. Ceny ze soutěží si odnášel už od dětství: z Mezinárodní Heranovy violoncellové soutěže, Mezinárodní violoncellové soutěže v rakouském Liezenu, vyhrál Prague Junior Note, stal se absolutním vítězem soutěže Talents for Europe. Základům violoncellové hry se naučil od Mirka Škampy na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze. Na Hudební akademii múzických umění navštěvoval třídu Daniela Veise, absolvoval pak ve třídě Michala Kaňky. Další vzdělání získal na Universität der Künste v Berlíně u Wolfganga Boettchera, mezinárodních mistrovských kurzech v Kronbergu, v Hamburku, ve Vaduzu nebo na Evropské hudební akademii v Bonnu. V roce 2015 absolvoval mistrovské kurzy Carl Flesch Academy v Baden-Badenu sólovým vystoupením s Baden-Baden Philharmonie. Jako sólista vystupuje od svých 12 let. V říjnu roku 2013 se ve svých 24 letech se stal jedním z nejmladších koncertních mistrů v historii České filharmonie. Václav Petr hraje na mistrovský nástroj z dílny Giovanni Battisty Guadagniniho, model „Teschenmacher“, z roku 1757, který je zapůjčen ze soukromé sbírky.

Alena Grešlová  klavír

Alena Grešlová

Alena Grešlová je zejména komorní pianistkou. Pochází z muzikantské rodiny, díky čemuž si již v dětství mnohokrát zahrála s Třeboňským lázeňským symfonickým orchestrem svého tatínka Jaroslava Kohouta pod jeho taktovkou. Aleniným prvním profesorem byl od pěti let Mgr. Ivan Kováč, později Mgr. Dinara Suleymanová, se kterou strávila dva roky na ZUŠ B. Jeremiáše v Českých Budějovicích a později i celá studia na českobudějovické Konzervatoři. V letech 2011 2017 studovala sólovou klavírní hru na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze ve třídě MgA. Martina Kasíka, PhD. Zároveň se již od konzervatoře hojně věnovala komorní hře a korepetici, což je teď její hlavní náplní . Proto se rozhodla komorní hudbu vystudovat též jako hlavní obor a od roku 2015 tak byla studentkou i ve třídě Prof. Leoše Čepického a Prof. Ivana Klánského. V letech 2014 2018 působila Alena jako klavíristka v Kalliope triu Prague, které si v těchto letech připsalo na své konto 2. cenu na mezinárodní soutěži komorní hudby A. Dvořáka (2014), 1. cenu a speciální cenu Českého spolku pro komorní hudbu při ČF na Soutěži Nadace B. Martinů (2014), 3. cenu na mezinárodní soutěži komorní hudby J. Brahmse v polském Gdansku (2015) a Laureátský titul na mezinárodní soutěži komorní hudby J. Brahmse v rakouském Poertschachu (2016).

Během celých svých studií úspěšně absolvovala i celou řadu sólových interpretačních soutěží: soutěž Panmusica ve Vídni (2008, 1. místo), soutěž A. N. Skrjabina v Paříži (2009, 2. místo), Soutěžní přehlídka Mladý klavíru Pražské konzervatoře (2009, laureát), soutěž Beethovenův Hradec (2011, Čestné uznání), soutěžní přehlídka Mezinárodní konzervatoře Praha s garantem Prof. Ivana Klánského (2012, 1. místo), Mezinárodní klavírní soutěž F. Chopina v Mariánských lázních (2013, 3. místo).

Jako sólistka vystoupila vedle amatérských souborů jako je právě Třeboňský lázeňský symfonický orchestr nebo Jindřichohradecký symfonický orchestr také se Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské lázně a Jihočeskou filharmonií. V současnosti je Alena členkou Almi dua se svým manželem pianistou Michalem Grešlem, pravidelně vystupuje se sólofagotistou Národního divadla v Praze a vítězem 69. ročníku mezi národní interpretační soutěže Pražského jara Janem Hudečkem a violoncellistou Václavem Petrem koncertním mistrem České filharmonie a vítězem 73. r očníku mezi národní interpretační soutěže Pražského jara se kterými natočila v loňském roce profilová CD. Věnuje se klavírní spolupráci jako profesorka Pražské konzervatoře a roce profilová CD. Věnuje se klavírní spolupráci jako profesorka Pražské konzervatoře a odborná asistentka Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze.