Národní klenoty nemusejí být jen ze zlata. Vezměte si třeba takové Moravské dvojzpěvy pro ženské hlasy od Antonína Dvořáka!
Ve skladatelově tvorbě zaujímají mimořádně důležité místo. Johannes Brahms nadšeně doporučí půvabnou sbírku písní svému berlínskému nakladateli, díky čemuž na sebe pražský varhaník Antonín Dvořák poprvé upozorní na světové scéně a stane se respektovaným skladatelem.
Však taky německý hudební kritik Louis Ehlert píše o Moravských dvojzpěvech (a Slovanských tancích): „Abych pověděl zkrátka: zde je konečně opět jednou celý talent, a sice talent zcela přirozený. Božská přirozenost proudí touto hudbou, proto je zcela „lidová“. Ani stopy po strojenosti a nucenosti. Jako vždy u velkých talentů, je v Dvořákově hudbě hojně zastoupen humor. Myslím, jak by to bylo krásné, kdyby opět jednou přišel hudebník, o němž bychom se potřebovali právě tak málo hádat jako o jaru.“
Přijďte si poslechnout výběr z těchto hudebních klenotů, díky nimž Antonín Dvořák kraluje v srdcích posluchačů. Jejich božskou přirozenost, melodickou invenci i hudební fantazii doplníme dobovými texty a úryvku z dopisů. A slibujeme, že hádat se budeme právě tak málo jako o jaru…