Hledat

Kroky do nového světa • Dvořákův Vodník a Polednice


Hudba má ohromnou moc vytvářet před našima očima nové krajiny, malovat krásné obrazy, vyprávět příběhy. Jednoduše: můžeme se díky ní vypravit do jiného času a prostoru. Jedna z hudebních forem, vynalezených speciálně pro tento účel v polovině 19. století, se jmenuje symfonická báseň.

Koncert z řady K | Vzdělávací programy | Délka programu 2 hod | Děti od 11 let s rodiči, dospívající a dospělí

Program

Antonín Dvořák
Vodník a Polednice

Účinkující

Česká studentská filharmonie
Marko Ivanović
dirigent

Petr Kadlec průvodce

Fotografie ilustrujicí událost Kroky do nového světa • Dvořákův Vodník a Polednice

Rudolfinum — Dvořákova síň

Z dobových, často rozporuplných ohlasů na Dvořákovy symfonické básně:

Do té míry určitosti, jasnosti a pravdivosti ve vlně nápěvů nevyzněla dosud, abych tak řekl, žádná ‚přímá řeč‛ nástrojů ve známých mi symfonických básních orchestrových, jako ve Vodníku. (Leoš Janáček)

Jsem vděčným posluchačem Dvořákovy hudby a vnímám její půvaby snad až příliš citlivě, ale přesto jsem nemohl zamlčet nebezpečí tohoto nejnovějšího směřování. Dvořák nemá zapotřebí chodit prosit o svou hudbu k literatuře (a k jaké literatuře!). Jeho bohatá hudební vynalézavost nepotřebuje žádné půjčky, berličky a návody… Je to zvláštní vášeň, s níž se Dvořák nyní oddává ošklivým, nepřirozeným a strašidelným námětům, které jeho pravému hudebnickému smyslu a jeho příjemné povaze tak málo odpovídají. Ve Vodníkovi je to skřet, který vlastnímu dítěti utrhne hlavu a hodí ji nešťastné matce, v Polednici je to ženská příšera, v jejíchž rukou dodýchá nevinné dítě. (Eduard Hanslick, vídeňský hudební kritik a estetik)