Český spolek pro komorní hudbu • Ian Bostridge a Vadym Kholodenko

Zimní cesta. Cyklus písní na slova Wilhelma Müllera, D 911

Ian Bostridge tenor

Vadym Kholodenko klavír

Fotografie ilustrujicí událost Český spolek pro komorní hudbu • Ian Bostridge a Vadym Kholodenko

Zrušeno

Ian Bostridge  tenor

Anglický tenorista, Ian Bostridge, má za sebou úctyhodnou recitálovou kariéru, během níž vystoupil v nejslavnějších koncertních sálech Evropy, Jihovýchodní Asie a Severní Ameriky. V operních domech se představil jako Aschenbach ve Smrti v Benátkách (Deutsche Oper), Peter Quint v Utahování šroubu (Teatro alla Scala), Jephtha (Opéra national de Paris), Nerone v Korunovaci Poppey a Tom Rakewell (Bavorská státní opera), Don Ottavio v Donu Giovannim (Vídeňská státní opera), Tamino v Kouzelné flétně, Jupiter v Semele (Anglická národní opera) a Kaliban v Bouři (Královská opera).

V této sezoně můžeme Bostridge slyšet jako Renauda (Armida) v Opéra comique, při turné s Les Talens Lyriques a s Orchestra of the Age of Enlightenment či jako sólistu repertoáru různých epoch se Sanfranciským symfonickým orchestrem, Sinfonica di Milano či Filharmonií v Turku. Vystoupí ve vídeňském Konzerthausu, londýnské Wigmore Hall, amsterdamském Concertgebouw či Pierre Boulez Saal. Schubertovu Zimní cestu ztvární kromě pražského recitálu s Vadymem Cholodenkem také při korejském recitálovém turné s Juliem Drakem.

Ian Bostridge vydal množství nahrávek, kterým se dostalo mezinárodních ocenění včetně 15 nominací na cenu Grammy. Jeho album se Schubertovou Zimní cestou, které natočil spolu s Thomasem Adèsem, získalo cenu Pěvecká nahrávka roku 2020 (International Classical Music Awards). Mezi Bostridgeovy poslední nahrávací projekty patří Shakespearovy písně, které získaly v roce 2017 cenu Grammy, a Requiem: The Pity of War s Antoniem Pappanem (Warner Classics), dále Respighiho písně a Schubertův cyklus Krásná mlynářka se Saskií Giorgini (Pentatone).

Zkušenost s interpretací tohoto posledně jmenovaného Schubertova cyklu, spolu se zasazením do kulturně-psychologických kontextů, zaznamenal Bostridge ve své knize Schubertʼs Winter Journey: Anatomy of an Obsession. Ta vyšla v roce 2014 a o dva roky později získala cenu The Pol Roger Duff Cooper Prize. Své akademické znalosti a dovednosti poté Bostridge ukázal i při své přednáškové řadě na University of Chicago (2020/2021) a při výuce na Munich Hochschule für Musik und Theater.

Ian Bostridge je nositel čestných titulů a členství od významných britských institucí a univerzit („Honorary fellow“ oxfordské Corpus Christi College a St John’s College či „honorary doctor of music“ univerzity v St. Andrews). V roce 2004 byl Bostridgeovi udělen Řád britského impéria.

Vadym Kholodenko  klavír