TAMÁS PÁLFALVI
trubka
„Tamás Pálfalvi stanovuje nové limity hry na trubku svými dechberoucími dovednostmi, jež se někdy zdají být až akrobatické. Ještě pozoruhodnější jsou virtuosovy originální dramaturgické ideje." - MDR Figaro, říjen 2015
Pětadvacetiletý maďarský trumpetista Tamás Pálfalvi vyniká jako jeden z nejlépe technicky vybavených a současně vizionářských a inovativních hráčů současnosti.
V sezoně 2019/2020 bude debutovat recitálem v salcburském Mozarteu a spolu s varhanním virtuosem Christianem Schmittem na Ludwigsburském festivalu. S Českou filharmonií premiéruje novou skladbu Petera Eötvöse Jet Stream a navrátí se k Curyšskému komornímu orchestru, aby s klavíristou Janem Lisieckim zahrál Šostakovičův Koncert pro trubku, klavír a smyčcový orchestr.
Mezi jeho nejprestižnější koncerty minulých sezon nesporně patří mimo jiné jeho debut s Hongkongskou Sinfoniettou a koncerty na Hudebním festivalu v Aspenu. Vystoupil s Rolandem Vilazónem v německém televizním pořadu „Hvězdy současnosti“. Dále jako sólista hrál s Filharmonií Los Angeles v amfiteátru Hollywood Bowl, s Cameratou Salzburg v rámci Rheingau Musik Festivalu a s Curyšským komorním orchestrem na Festivalu Meklenburska-Předního Pomořanska. Hrál na Velikonočním festivalu Ludwiga van Beethovena ve Varšavě, měl recitál na libanonském festivalu Al Bustan, v Kongresovém a kulturním centru ve švýcarském Lucernu a s varhaníkem Christianem Schmittem vyprodal hamburskou Labskou filharmonii.
Jako jedna z „vycházejících hvězd“ Evropské organizace koncertních sálů (ECHO Rising Stars) sezony 2017/2018 Tamás Pálfalvi koncertoval na nejvýznamnějších evropských pódiích, jako jsou Lucemburská filharmonie, Labská filharmonie v Hamburku, LʼAuditori v Barceloně, Fundação Calouste Gulbenkian v Lisabonu, Konzerthaus v Dortmundu a BOZAR v Bruselu. V říjnu 2017 při svém debutu s Concertgebouw v Amsterdamu premiéroval skladbu pro sólovou trubku Sentimental Pétera Eötvöse, s nímž úzce spolupracuje.
Jeho debutové album Agitato, jež natočil s Komorním orchestrem Franze Liszta pro vydavatelství Berlin Classics, získalo ocenění za objevnou dramaturgii. Skladby Vivaldiho, Telemanna a Händela jsou zde přirozeně a přesvědčivě propojeny s díly Ligetiho, Kagela a Dubrovaye. Nahrávka byla mezinárodní kritikou přijata s nadšením, Bavorský rozhlas ji označil za CD měsíce a Severoněmecký rozhlas jako CD týdne.
Tamás Pálfalvi získal řadu mezinárodních ocenění, včetně ceny WEMAG Soloist Award na Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, první ceny v Maďarské národní soutěži trumpetistů a také nejprestižnější ocenění mladých hudebníků v Maďarsku Junior Prima Prize. Díky své virtuozitě, jevištnímu projevu a výjimečnému hudebnímu pojetí vyhrál první cenu na německé hudební soutěži Fanny-Mendelssohn-Förderpreis, která je zaměřena na podporu nejen interpretačního výkonu, ale i kreativity a koncepčních dovedností.
Tamás Pálfalvi hraje na nástroje nizozemské firmy Adams – společně vyvinuli nový design jejich C trubky a nyní pracují na novém designu Es trubky. Kromě klasických nástrojů hraje i na křídlovku a barokní trubku.
Tamás Pálfalvi se narodil roku 1991 v Maďarsku, na trubku se začal učit v osmi letech u Istvána Szabó. V roce 2005 začal studovat u Gábora Huszára na konzervatoři Leó Weinera v Budapešti. V roce 2009 získal stipendium na Bard College v New Yorku, kde studoval u Carla Albacha a Edwarda Carrolla až do roku 2012. Poté se navrátil do Budapešti na Hudební akademii Ference Liszta, kde pod vedením Gábora Boldoczkiho v květnu 2016 získal titul magistra.
Od září 2019 vyučuje hru na trubku na Hudební akademii Ference Liszta v Budapešti. Bude vystupovat se svým žesťovým souborem In Medias Brass a jako první trumpetista Budapešťského festivalového orchestru na mezinárodním turné pod taktovkou renomovaného dirigenta Ivána Fischera.