Romano drom čili romská cesta


Již dekádu pokračuje spolupráce mezi Českou filharmonií, zpěvačkou a sbormistryní Idou Kelarovou a jejím dětským pěveckým sborem Čhavorenge. Smyslem společného úsilí je podpora romských dětí a mladých lidí (nejen) v jejich cestě za hudbou.

Fotografie ilustrujicí stránku Romský pěvecký sbor Čhavorenge

K bilanci projektu patří devadesát koncertů v České republice i na Slovensku včetně vystoupení v rámci Open Air koncertu České filharmonie na Hradčanském náměstí pod taktovkou Jiřího Bělohlávka, úzká spolupráce s Marthou Issovou a Alicí Nellis, stovky workshopů, ale především ovlivněné životní příběhy desítek romských dětí a mladých lidí. Ti nacházejí vztah k vlastní kultuře, zažívají pocit skutečného sebevědomí a objevují jiné životní cesty, než které jsou před nimi narýsovány často negativními vnějšími okolnostmi.

Důležité je říci, že Romano drom není a v žádném případě nemá být jednostranný. Má otevírat vzájemné porozumění i z druhé strany. Pro všechny, kteří se s romskými dětmi setkávají, kteří je doprovázejí, spolupracují s nimi na workshopech, a díky tomu se mohou učit rozumět tomu, v čem vlastně spočívají specifické překážky dané sociálním vyloučením a společenským nepřijetím.

Romano drom jsme představili na koncertech a workshopech v severoirském Belfastu, vypravili jsme se na turné do Londýna. Vystoupili jsme na koncertech na české Smetanově Litomyšli a slovenské Pohodě. V letech 2019, 2021 a 2022 společně s dalšími hudebníky účinkovaly děti z Čhavorenge na koncertech k oslavě Mezinárodního dne Romů 8. dubna. Prostřednictvím České televize pořady zasáhly desetitisíce diváků.

Rozhovor s Idou Kelarovou
Koupit CD Hej Romale
Poslouchat na YouTube

„Čhavorenge jsou moje hvězdy. Velká naděje pro všechny ostatní děti, že se můžou dostat tak vysoko... Ze začátku to byla cesta ven z osady, teď je to cesta ven do světa. A je úžasné vidět, když si třeba Dominik – chlapec z chatrčky ze slovenské osady – stoupne a zazpívá sólo v Londýně před celým publikem. A vy před očima vidíte tu chatrčku, ve které bydlí a kde nemají záchod, vodu. To je síla.“

Ida Kelarová

Gelem, gelem - Mezinárodní romská hymna

To nejlepší z Rudolfina


5x do roka přímo do vašeho e-mailu.
Přidejte se k 9500+ čtenářů.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Odhlášení na jeden klik.

Zavřít
Tak copak vás zajímá?