Česká filharmonie • Daniil Trifonov


Za velkolepé zakončení cyklu B by se mohl označit koncert připravený Jakubem Hrůšou a světovou klavírní hvězdou Daniilem Trifonovem. Ten předvede brilantní Skrjabinův klavírní koncert, zatímco ve druhé polovině zazní ikonická symfonie Josefa Suka Asrael, kterou orchestr a Jakub Hrůša zároveň nahrají.

  • Koncert z řady B
  • |
  • Délka programu 1 hod 45 min

Program

Alexandr Skrjabin
Koncert pro klavír a orchestr fis moll, op. 20 (28')

— Přestávka —

Josef Suk
Asrael. Smuteční symfonie pro velký orchestr c moll, op. 27 (58')

Účinkující

Daniil Trifonov klavír

Jakub Hrůša dirigent

Česká filharmonie

Fotografie ilustrujicí událost Česká filharmonie Daniil Trifonov

Rudolfinum — Dvořákova síň


Cena od 290 do 1400 Kč Informace ke vstupenkám a kontakty

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. 

 

„V případě Koncertu pro klavír fis moll, přiznám se, mne nejvíc energizuje pomyšlení na hudební spolupráci s pianistou Daniilem Trifonovem. Jsou sólisté, jež nelze ani v nejmenším zařadit mezi ostatní nebo nějak typově definovat. Fascinují naprosto jedinečně. Jmenoval bych jednoho v minulosti – alespoň pro mne byl takovým Svjatoslav Richter. Dnes mne podobným způsobem unáší Daniil Trifonov. Sukův Asrael pak patří v kontextu celého mého hudebního života, mohlo by se říci, ke kultovním skladbám. Uchvácení její silou a krásou mne provází už od mladých let, kdy jsem byl ještě na střední škole v rodném Brně, a neutuchá dodnes – naopak, posiluje se ustavičně; můj obdiv k Sukovi se právě snad především prostřednictvím tohoto díla prohlubuje,“ svěřil se Jakub Hrůša.

 

Preludium

Česká filharmonie zve všechny držitele vstupenek na setkání před koncertem. Preludia vás připraví a navnadí na program – dirigenti, sólisté nebo hudebníci z orchestru, ale i muzikologové a hudební publicisté hovoří o skladatelích a skladbách, o souvislostech a zajímavostech. Součástí jsou hudební či hudebně obrazové ukázky.

Preludia nabízí Česká filharmonie bezplatně jako bonus ke svým abonentním koncertům. Konají se od 18.30 hodin v Sukově síni. Moderují Pavel Ryjáček a Petr Kadlec.

Účinkující

Daniil Trifonov  klavír

Hvězda ruského klavíristy Daniila Trifonova, nositele titulu Umělec roku 2019 časopisu Musical America, strmě stoupá a ve světě klasické hudby je uznávaným sólistou, exceluje v koncertních i komorních programech, působí i jako vokální umělec a skladatel. „Je všechno a mnohem víc … má v sobě něhu i démonický element,“ vyjádřila svůj obdiv klavíristka Artha Argerich. V roce 2018 Trifonov získal první cenu Grammy za nejlepší sólové album roku s nahrávkou Transcendental, lisztovským souborem nahraným v rámci exkluzivní spolupráce s Deutsche Grammophon.

V sezoně 2020–2021 se v Trifonovově programu velmi často objevuje Beethovenova hudba, mimo jiné na koncertech s Berlínskou filharmonií a Vasilijem Petrenkem. Vystoupí také s Rotterdamskou filharmonií, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen a Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino pod taktovkou Zubina Mehty. Trifonov se rovněž na podiu setká s Českou filharmonií a Semjonem Byčkovem nebo Valerijem Gergijevem a Orchestrem Mariinského divadla. V rámci sólového turné uvede úspěšný programe „Decades“ a chystá bachovské recitály v koncertních síních po celém světě. Sezonu uzavře v Evropě koncerty s violoncellistou Gautierem Capuçonem.

V minulé sezoně byl Trifonov rezidenčním umělcem Newyorské filharmonie a premiéroval v New Yorku vlastní klavírní kvintet. Za svou kariéru pak také vystoupil v rámci turné s London Symphony a Sirem Simonem Rattlem, byl rezidenčním umělcem Vídeňské a Berlínské filharmonie. V sezoně 2017–2018 se představil na sedmi koncertech v Carnegie Hall v cyklu nazvaném „Perspectives“, jehož vyvrcholením bylo provedení vlastního klavírního koncertu s Gergijevem a Orchestrem Mariinského divadla. Vystoupil pod taktovkou Riccarda Mutiho na gala koncertu uzavírajícím oslavy 125. výročí Chicagského symfonického orchestru a objevil se jako hlavní hvězda Silvestrovského koncertu berlínských filharmoniků pod vedením Sira Simona Rattla. Spolu s Českou filharmonií a římským Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia absolvoval turné po Asii, evropské země projel s London Philharmonic a Královským orchestrem Concertgebouw. Jako sólista vystoupil v londýnské Wigmore Hall, vídeňském Musikvereinu, japonské Suntory Hall a pařížské Salle Pleyel. V roce 2013 se poprvé objevil na festivalu BBC Proms v Londýně.

Trifonov získal ocenění na třech z nejprestižnějších hudebních soutěžích světa. Z varšavské Chopinovy soutěže si odvezl třetí cenu, na Rubinsteinově soutěži v Tel Avivu získal první cenu a stejné ocenění spolu s cenou pro absolutního vítěze mu porota udělila na moskevské Čajkovského soutěži. V roce 2016 se stal Umělcem roku hudebních cen Gramophone.

Vloni na podzim mu vyšlo album Destination Rachmaninov: Arrival, třetí v sérii nahrávek pro Deutsche Grammophon, kterou Trifonov pořídil s Philadelphským orchestrem a Yannickem Nézet-Séguinem. Předcházející titul Destination Rachmaninov: Departure se stal koncertní nahrávkou roku 2019 BBC Music a deska Rachmaninov: Variations byla v roce 2015 nominována na cenu Grammy. Pro Deutsche Gramophon natočil i album Chopin Evocations, na němž se objevila hudba tohoto skladatele vedle děl skladatelů 20. století, které svou prací ovlivnil.

Trifonov se narodil v roce 1991 ve městě Nižnij Novgorod. V pěti letech se začal učit hudbě a později navštěvoval moskevskou Ruskou akademii hudby Gněsinových u Tatiany Zelikman. Klavíru se také věnoval u Sergeje Babayana na Clevelandském hudebním institutu. Studoval skladbu a i nadále píše pro klavír, komorní soubory i orchestr.

Jakub Hrůša  hlavní hostující dirigent
Jakub Hrůša

Jakub Hrůša je šéfdirigentem Bamberských symfoniků, hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia. V říjnu 2022 byl jmenován do prestižní pozice hudebního ředitele Královské opery v Covent Garden, které se ujme v září 2025.

Je častým hostem nejlepších světových orchestrů včetně Vídeňských, Berlínských a Mnichovských filharmoniků, Newyorské filharmonie, Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu, orchestru lipského Gewandhausu, drážďanské Staatskapelle, Orchestru curyšské Tonhalle, lucernského festivalového orchestru, Královského orchestru Concertgebouw, Orchestre de Paris, NHK Symphony nebo Clevelandského a Bostonského symfonického orchestru. Nastudoval operní představení pro Salcburský festival (Káťa Kabanová, s Vídeňskými filharmoniky v roce 2022), Vídeňskou státní operu, Royal Opera House, Opéra National de Paris a Curyšskou operu. Je rovněž pravidelným hostem na festivalu v Glyndebourne a tři roky působil v roli hudebního ředitele projektu Glyndebourne On Tour.

Jakub Hrůša v posledních sezonách úzce spolupracoval s pěveckými i instrumentálními hvězdami, jako jsou Daniil Trifonov, Mitsuko Uchida, Hélène Grimaud, Behzod Abduraimov, Anne Sofie Mutter, Lukáš Vondráček, Lisa Batiashvili, Joshua Bell, Yefim Bronfman, Rudolf Buchbinder, Gautier Capuçon, Julia Fischer, Sol Gabetta, Hilary Hahn, Janine Jansen, Karita Mattila, Leonidas Kavakos, Lang Lang, Josef Špaček, Jean-Yves Thibaudet, Klaus Florian Vogt, Yuja Wang, Frank Peter Zimmermann, Alisa Weilerstein a další.

Za své nahrávky získal řadu nominací a ocenění. Nejčerstvější je nominace na titul Dirigent roku serveru Opus Klassik, ocenění od International Classical Music Awards v kategorii Symfonická hudba za nahrávku Brucknerovy 4. symfonie a Cena německé kritiky za nahrávku Mahlerovy 4. symfonie, v obou případech s Bamberskými symfoniky. V roce 2021 získalo CD s houslovými koncerty Martinů a Bartóka, kterou natočil s Bamberskými symfoniky a Frankem Peterem Zimmermannem, nominaci na Gramophone Award. V témže roce byla jeho nahrávka Dvořákova Houslového koncertu se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu a Augustinem Hadelichem nominována na cenu Grammy. V roce 2020 získaly nahrávky klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů s Ivo Kahánkem a Barberovy opery Vanessa z Glynderournského festivalu ocenění BBC Music Magazine Award.

Jakub Hrůša pochází z Brna, kde se při gymnaziálních studiích věnoval hře na trombon a klavír a také dirigování. Absolvoval Akademii múzických umění v Praze, kde byl jeho učitelem i Jiří Bělohlávek. Momentálně je prezidentem sdružení International Martinů Circle a Společnosti Antonína Dvořáka. Stal se prvním držitelem Ceny sira Charlese Mackerrase. V roce 2020 od Akademie klasické hudby převzal Cenu Antonína Dvořáka a spolu s Bamberskými symfoniky získal Bavorskou státní cenu za hudbu.

Skladby

Alexander Skrjabin
Koncert pro klavír a orchestr fis moll, op. 20
Josef Suk
Asrael. Smuteční symfonie pro velký orchestr c moll, op. 27

To nejlepší z Rudolfina


5x do roka přímo do vašeho e-mailu.
Přidejte se k 9500+ čtenářů.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Odhlášení na jeden klik.

Zavřít
Tak copak vás zajímá?