Fotografie ilustrujicí stránku  John Eliot Gardiner Česká filharmonie

Česká filharmonie • John Eliot Gardiner


Česká filharmonie

Vystoupení anglického dirigenta Johna Eliota Gardinera patří mezi vrcholy sezony. České filharmonii nabídl čistě český repertoár v čele s Dvořákovou 5. symfonií, do Sukovy Fantazie přizval vynikajícího Jana Mráčka. Zařazením Koželuhovy symfonie v sobě nezapře specialistu na starší hudbu.

Koncert z řady B

Program

Leopold Koželuh
Symfonie č. 5 g moll

Josef Suk
Fantasie g moll pro housle a orchestr, op. 24

Antonín Dvořák
Symfonie č. 5 F dur, op. 76

Účinkující

Jan Mráček housle

John Eliot Gardiner dirigent

Česká filharmonie

 

Fotografie ilustrujicí událost Česká filharmonie John Eliot Gardiner

Rudolfinum — Dvořákova síň

1. 2. 2023  středa 10.00
Generální zkouška
Nelze objednat online
1. 2. 2023  středa 19.30
Nelze objednat online
2. 2. 2023  čtvrtek 19.30
Nelze objednat online
3. 2. 2023  pátek 19.30
Nelze objednat online
Cena od 290 do 1400 Kč

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod.

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod.

„Antonín Dvořák patří k mým celoživotním láskám a vážím si možnosti provést tentokrát jeho přelomovou 5. symfonii, jíž se přihlásil k hlavnímu symfonickému proudu své doby. Dvořák ji napsal za necelých šest týdnů a jako by se v ní potkávalo nadšení jeho raných skladeb s mistrovstvím Dvořákovy vrcholné tvorby. Slyšíme tu Dvořáka mladistvého, nadšeného, plného života a touhy po hudebním objevování a zároveň už ve způsobu kompozice a jejím zpracování pozorujeme hotového mistra. Z čistě hudebního hlediska i z pohledu Dvořákova života je pro mne Pátá symfonie dílem zcela jedinečným a doufám, že se nám spolu s filharmoniky podaří tento výjimečný hudební zážitek přinést i vám,“ napsal Gardiner.

Účinkující

Jiří Vodička  housle
Jiří Vodička

Jiří Vodička patří k nejvýznamnějším českým sólovým houslistům. Díky svému mimořádnému talentu už od útlého dětství vítězil v prestižních soutěžích (Mezinárodní Kocianova houslová soutěž v Ústí nad Orlicí, Mezinárodní houslová soutěž Louise Spohra v německém Výmaru, Beethovenův Hradec, Čírenie talentov). První a druhou cenu si také přivezl ze světově proslulé soutěže Young Concert Artists, které probíhala v Lipsku a New Yorku. Ve svých 14 letech získal mimořádnou výjimku ke studiu na vysoké škole. Pod vedením Zdeňka Goly uzavřel magisterským titulem své studium na Institutu pro umělecká studia v Ostravě v roce 2007.

Jako sólista pravidelně vystupuje s těmi nejlepšími orchestry u nás i v zahraničí, je zván na nejznámější festivaly klasické hudby, jeho koncerty u nás pravidelně přenáší Česká televize i Český rozhlas. V roce 2014 natočil pro Supraphon své debutové sólové album „Violino Solo“, obsahující jedny z nejtěžších skladeb pro sólové housle. CD bylo skvěle přijato kritikou u nás i v zahraničí. Kromě sólového hraní se věnuje i komorní hudbě, v roce 2020 založil Klavírní trio České filharmonie, ve kterém hraje spolu s dalšími dvěma sólisty (Martin Kasík – klavír, Václav Petr – violoncello). V roce 2021 zvítězili v mezinárodní soutěži Vienna International Music Competition. Jejich videonahrávky získávají pravidelně statisíce shlédnutí na sociálních sítích.

Od roku 2015 zastává také post koncertního mistra České filharmonie. V roce 2019 obdržel prestižní cenu Prague Classic Awards. Věnuje se i pedagogické činnosti, vyučuje na Pražské konzervatoři a na Ostravské univerzitě.

John Eliot Gardiner  dirigent
John Eliot Gardiner

Sir John Eliot Gardiner je vedoucí osobností současného mezinárodního hudebního života a je respektován jako jeden z nejinovativnějších a nejdynamičtějších světových hudebníků, především na poli poučené interpretace. Jeho působení v čele Monteverdi Choir, English Baroque Soloists a Orchestre Révolutionnaire et Romantique z něho udělalo hlavního aktéra v procesu oživení zájmu o starou hudbu a průkopníka historicky poučené interpretace. Jako pravidelný host předních světových orchestrů, jako jsou London Symphony Orchestra, Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Královský orchestr Concertgebouw a Berlínští filharmonikové, uvádí skladby od 17. do 20. století.

Šíři Gardinerova repertoáru dokazuje obsáhlý soupis oceněných nahrávek, které uskutečnil se svými soubory i jako host světových orchestrů u předních labelů (včetně Decca, Philips, Erato a 30 titulů pro Deutsche Grammophon). Vedle renesančních a barokních skladeb tento seznam obsahuje díla Mozarta, Schumanna, Berlioze, Elgara nebo Kurta Weilla. Od roku 2005 nahrávají Monteverdi Choir and Orchestras pro svůj vlastní label Soli Deo Gloria. Gardiner za své nahrávky získal dvě ceny GRAMMY a mimo to více cen Gramophone Award než jakýkoli jiný žijící umělec.

Gardiner a Monteverdi Choir and Orchestras pravidelně vystupují na nejvýznamnějších světových pódiích a festivalech, včetně festivalů v Salcburku, Berlíně a Lucernu, v Lincoln Centre a na festivalu BBC Poms, kde Gardiner od svého debutu v roce 1968 vystoupil už více než šedesátkrát. Gardiner dirigoval opery ve Vídeňské státní opeře, milánském divadle La Scala, Opéra national de Paris a v Royal Opera House, Covent Garden, kde vystupuje pravidelně od svého debutu v roce 1973. V letech 1983 až 1988 byl uměleckým ředitelem Opéra de Lyon a založil nový orchestr této instituce.

V roce 2013 vyšla Gardinerova kniha Music in the Castle of Heaven: A Portrait of Johann Sebastian Bach, oceněná francouzskou Prix des Muses award udělovanou nadací Singer-Polignac. Mezi lety 2014 a 2017 byl Gardiner vůbec prvním prezidentem lipského BachArchivu. Vedle řady cen spojených s jeho prací obdržel sir John Eliot Gardiner čestné doktoráty od Royal College of Music, New England Conservatory of Music, univerzit v Lyonu a Cremoně a od St Andrews and King’s College v Cambridge, kde sám studoval a kde ho poctili titulem Honorary Fellow. Stejný titul získal i od londýnské King's College a v British Academy. Royal Academy of Music mu udělila titul Honorary Member a v roce 2008 prestižní Bach Prize. V roce 2005 získal Řád za zásluhy od německé federální vlády a o šest let později titul Čestný rytíř legie. Ve své vlasti získal roku 1990 Řád britského impéria a v roce 1998 obdržel od královny rytířský titul za služby hudbě.

Tak copak vás zajímá?
Zavřít

Rozehrajte s námi další koncert

Podpořte nás
Zavřít
Tak copak vás zajímá?