Fotografie ilustrujicí stránku  Tom Borrow Česká filharmonie

Česká filharmonie • Tom Borrow


Česká filharmonie

Raně romantické Hebridy, Beethovenův 4. klavírní koncert a „naše“ Pražská symfonie od Mozarta, to je nabitý a stylově vyladěný program postavený mladým ruským dirigentem Maximem Jemeljanyčevem, který zažije v Rudolfinu svůj český debut. Zato klavírista Tom Borrov hrál v Rudolfinu už v minulé sezoně.

Koncert z řady A

Program

Felix Mendelssohn-Bartholdy
Hebridy, koncertní předehra, op. 26

Ludwig van Beethoven
Koncert pro klavír a orchestr č. 4 G dur, op. 58

Wolfgang Amadeus Mozart
Symfonie č. 38 D dur, K 504, „Pražská“

Účinkující

Tom Borrow klavír

Maxim Jemeljanyčev dirigent

Česká filharmonie

Fotografie ilustrujicí událost Česká filharmonie Tom Borrow

Rudolfinum — Dvořákova síň

8. 3. 2023  středa 10.00
Generální zkouška
Nelze objednat online
8. 3. 2023  středa 19.30
Nelze objednat online
9. 3. 2023  čtvrtek 19.30
Nelze objednat online
10. 3. 2023  pátek 19.30
Nelze objednat online
Cena od 290 do 1400 Kč

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod.

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod.

Tehdy však tak trochu zaskakoval za původní sólisty a hrál Mozarta. Nyní se představí v Beethovenovi, jehož 4. koncert je dílem na pomezí klasicismu a romantismu. „V jeho výrazu je cosi hořkosladkého,“ říká Borrow. „Navenek působí velmi pozitivně a radostně, zvláště ve třetí větě, ale od samého začátku, navzdory předepsané durové tónině, překrývá tuto zdánlivou bezstarostnost stín smutku. Poprvé jsem měl možnost tento koncert hrát loni a učit se ho byla čistá radost. Je v něm stále co objevovat. Největší výzvou je správné pojetí pasážových částí, v nichž je mnoho drobných nuancí, které je třeba správně provést a často dokonce zvýraznit. Doufám, že se mi to podaří.“

Účinkující

Tom Borrow  klavír
Tom Borrow

Tom Borrow (*2000, Tel Aviv) se do světového povědomí dostal v lednu 2019, kdy nahradil renomovanou klavíristku Katiu Buniatišvili v řadě dvanácti koncertů s Izraelskou filharmonií. Za pouhých 36 hodin od obdržení této nabídky dokázal odehrát koncert, který nadšeně přijalo publikum i odborná kritika. Hudební kritik Yossi Schifmann jeho provedení zhodnotil jako „vynikající a mimořádné… Tom Borrow je už nyní hvězda a určitě o něm ještě hodně uslyšíme“ a od té doby ho Izraelská filharmonie zve ke spolupráci opakovaně. Časopis International Piano o něm otiskl samostatný článek, ve kterém ho nazval „tím, kterého je třeba slyšet“, Gramophone mu vystřihl podobné uznání („strhující mladý klavírista… osobitost a vkus“) a Diapason napsal, že „Tom Borrow už má vše z těch nejlepších“. BBC ho nedávno jmenovala Umělcem nové generace 2021–2023.

Jako sólista spolupracoval Tom Borrow se všemi hlavními orchestry své rodné země a vyhrál všechny národní klavírní soutěže v Izraeli. Klavír začal studovat na Givatayim Music Conservatory u Michala Tala a nyní pokračuje u Tomera Leva na Buchmann-Mehta School of Music při univerzitě v Tel Avivu. Prostřednictvím Jerusalem Music Centre svou hru také pravidelně konzultuje s Murrayem Perahiou.

Zmíněný úspěch s Izraelskou filharmonií mu zajistil pozvání k dalším významným orchestrům světa, jako jsou Cleveland Orchestra, London Philharmonic, Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Česká filharmonie, BBC Symphony, Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo, Orchestre du Capitole de Toulouse, New Jersey Symphony, Euskadiko Orkestra, Ulster Orchestra aj., a spolupráci s předními dirigenty, jako jsou Semjon Byčkov, Sakari Oramo, Thierry Fischer, Xian Zhang, Robert Trevino, Omer Wellber, Petr Altrichter a Yoel Levi. Pravidelných potlesků ve stoje se mu dostalo při východoevropském turné s Jerusalem Symphony Orchestra, jako významné se ukázalo i turné do Jižní Koreje s Tel Aviv Soloists.

Je i žádaným komorním hráčem, o čemž svědčí pozvání na Verbier Festival, Festival Piano aux Jacobins (Toulouse), Vancouver Recital Series nebo do londýnské Wigmore Hall. Americký rozhlas WWFM označil Toma Borrowa za mimořádně talentovaného mladého umělce a italská veřejnoprávní televize přenášela jeho koncert z Říma. Pod značkou Hanssler Classic vyjde brzy jeho první album.

Tak copak vás zajímá?
Zavřít

Rozehrajte s námi další koncert

Podpořte nás
Zavřít
Tak copak vás zajímá?