Program
Ludwig van Beethoven
Sonáta pro housle a klavír č. 1 D dur, op. 12
Aram Chačaturjan
Sonáta pro housle a klavír g moll, op. 1
Francis Poulenc
Sonáta pro housle a klavír
Maurice Ravel
Cikán
Těžko si pro start recitálové řady vysnít atraktivnější umělkyni než Julii Fischer. Hvězda světových podií a laureátka řady prestižních ocenění se coby kurátorka letošní sezony ČSKH objeví v Rudolfinu několikrát, avšak nejintimnější zážitek slibuje právě její recitál. Chystá rozmanitý program zahrnující Beethovena, Chačaturjana, Poulenca a Ravela.
Koncert z řady R | Český spolek pro komorní hudbu
Ludwig van Beethoven
Sonáta pro housle a klavír č. 1 D dur, op. 12
Aram Chačaturjan
Sonáta pro housle a klavír g moll, op. 1
Francis Poulenc
Sonáta pro housle a klavír
Maurice Ravel
Cikán
Julia Fischer housle
Julianna Avdějeva klavír
Prodej jednotlivých vstupenek na abonentní koncerty (orchestrální, komorní, edukační) začne ve středu 7. června 2023 v 10.00. Předprodej vstupenek na veřejné generální zkoušky bude zahájen 13. 9. v 10.00.
Zákaznický servis České filharmonie
Tel.: +420 227 059 227
E-mail: info@ceskafilharmonie.cz
Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod.
Julia Fischer housle
Německá houslistka Julia Fischer je uznávána po celém světě jako mimořádně nadaná umělkyně s neobvyklými schopnostmi, které jí vynesly řadu cen a nadšených recenzí jejích živých vystoupení i nahrávek včetně titulu „Umělec roku“ časopisu Gramophone v roce 2007 a „Instrumentalista roku“ na MIDEM Classical Awards v roce 2009.
Narodila se v Mnichově. Ve třech letech se začala učit hrát na housle a brzy poté také na klavír. V rodném městě studovala na Vysoké hudební škole u Any Čumačenko a v pouhých 11 letech vyhrála Mezinárodní houslovou soutěž Yehudi Menuhina, což předznamenalo počátek její mezinárodní sólistické dráhy. Od té doby pravidelně spolupracuje s předními světovými orchestry a dirigenty. K významným událostem v posledních sezónách patřila její vystoupení s orchestry jako Vídeňská filharmonie, Berlínská filharmonie, BBC Philharmonic, Petrohradská filharmonie, Cleveland Orchestra a Sanfranciský symfonický orchestr. Julia Fischer hrává pod vedením špičkových dirigentů jako Blomstedt, Eschenbach, Jurowski, Järvi, Maazel, Těmirkanov a Zinman. Na recitálech a jako komorní hráčka se Julia Fischer objevila v nejslavnějších světových koncertních sálech a na festivalech po celé Evropě, včetně Musikverein ve Vídni, Berlínské filharmonie, Carnegie Hall v New Yorku, na BBC Proms, na Salzburském velikonočním festivalu, na Hudebním festivalu v Porýní a na Festivalu Meklenburska – Předního Pomořanska.
Julia Fischer zahájila sezónu 2014/15 koncerty v rámci Festivalu Meklenburska – Předního Pomořanska, kde měla recitál s Igorem Levitem a koncertní vystoupení s Konzerthaus Orchester Berlin řízeným Michaelem Sanderlingem. Po vystoupení s Danielem Müller-Schottem na Podzimním hudebním festivalu Herbstliche Musiktage se Julia Fischer vydá na recitálové turné po Francii s Juliannou Avdějevou. Na turné po Německu se Státním akademickým symfonickým orchestrem Ruska pod vedením Vladimira Jurowského provede málo uváděný Schumannův Houslový koncert; bude mít také turné ve Švýcarsku jako dirigentka a sólistka spolu s klavíristou Oliverem Schnyderem a orchestrem Akademie sv. Martina v Polích a objeví se na předních hudebních pódiích po celé Evropě s Petrohradskou filharmonií pod vedením Jurije Těmirkanova. Další její významná sólistická vystoupení zahrnují Philharmonia Orchestra s Jakubem Hrůšou, MDR Symfonický orchestr s Kristjanem Järvim, Bostonský symfonický orchestr s Charlesem Dutoitem a Orchestr Tonhalle Curych/Bringuier. V létě 2015 se Julia Fischer objeví na prominentních festivalech – Hudební festival Grafenegg, Letní hudební festival Kissinger s Vídeňským symfonickým orchestrem řízeným Herbertem Blomstedtem, na Hudebním festivalu v Porýní s Philippem Jordanem – i na evropském turné se Stuttgartským rozhlasovým symfonickým orchestrem řízeným Michaelem Sanderlingem, na kterém provede skladby Arama Chačaturjana.
V sezoně 2014/15 rovněž proběhne turné po Evropě Kvarteta Julia Fischer, založeného v sezóně 2011/12 a složeného z Julie Fischer, houslisty Alexandera Sitkoveckého, violisty Nilse Mönkemeyera a violoncellisty Benjamina Nyffeneggera, jehož vystoupení se setkala s nadšeným ohlasem kritiků i veřejnosti.
Julia Fischer nahrává exkluzivně pro společnost Decca Classics / Universal Music Group. Její nejnovější nahrávky přinášejí houslové koncerty Maxe Brucha a Antonína Dvořáka s Orchestrem Tonhalle Curych řízeným Davidem Zinmanem a Sarasatovy skladby pro housle a klavír s Milanou Černjavskou.
Dne 1. ledna 2008 Julia Fischer debutovala jako profesionální klavíristka v Alte Oper ve Frankfurtu nad Mohanem, kde provedla Griegův Klavírní koncert s Německou filharmonií mladých řízenou Matthiasem Pintscherem. V rámci stejného programu přednesla Saint-Saënsův Houslový koncert č 3. DVD z tohoto koncertu, zaznamenaného společností Unitel Classica, vydala společnost Decca.
Julianna Avdějeva klavír
„Ohromující výkon, kdy Avdějeva po celý večer kouzlila z klavíru překrásný zvuk“
(Classical Source, únor 2013).
Julianna Avdějeva se po svém vítězství v Mezinárodní soutěži Fryderyka Chopina roku 2010 ve Varšavě, kde získala první cenu, rychle prosazuje jako umělkyně, jejíž intenzivní výkon v sobě spojuje muzikálnost a emocionální hloubku s impozantní technikou a intelektuální přísností. V této sezoně chystá opětovný návrat k České filharmonii pod vedením Manfreda Honecka a k Symfonickému orchestru Finského rozhlasu pod vedením Vasilije Petrenka, debut s Londýnskou filharmonií (dirigent Vladimir Jurowski) a Pittsburským symfonickým orchestrem (dirigent Manfred Honeck) a vystoupení s Orchestre Philharmonique Royal de Liège, Národním symfonickým orchestrem Polského rozhlasu a Pacific Symphony. Čeká ji rovněž turné po Španělsku s Velkým symfonickým orchestrem Pjotra Iljiče Čajkovského řízeným Vladimirem Fedosejevem. Dále bude mít v nejbližší době recitály v Mnichově, Mohuči, Terstu, Miláně, Soulu a na festivaluv Hongkongu. Poté bude následovat recitálové turné v Japonsku a její debut s Osaka Philharmonic Orchestra.
Sezona 2012/2013 přinesla Julianě Avdějevě úspěšný debut s Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia a se Symfonickým orchestrem Berlínského rozhlasu (dirigent Marek Janowski) a prestižní turné po Spojených státech amerických s Varšavskou filharmonií pod vedením Antoniho Wita. Její recitálová vystoupení v poslední době zahrnovala návrat na Mezinárodní klavírní cyklus v Londýně a Rheingau Musik Festival i vystoupení v Palau de la Música Catalana v Barceloně, Sociedad Filarmónica de Bilbao, na Klangräume festivalu ve Waidhofenu, v Liederhalle ve Stuttgartu, ve Philharmonie Essen, v Salle Molière v Lyonu a na festivalu Schwetzinger Festspiele.
Julianna Avdějeva hraje široký repertoár od Bacha až po hudbu 20. století. Je známá hrou na dobové nástroje: na festivalu „Chopin a jeho Evropa“ v srpnu 2011 a 2012 hrála Chopinovy Klavírní koncerty na klavíru Erard s Orchestrem věku osvícenství (dirigent Jacek Kaspszyk) a Orchestrem osmnáctého století (dirigent Frans Brüggen). S Orchestrem osmnáctého století pod vedením Franse Brüggena se znovu objevila na jejich společném koncertním turné v Japonsku na jaře 2013. Nedávno péčí Institutu Fryderyka Chopina vyšla nahrávka těchto koncertů, která měla značný ohlas u kritiky.
Kromě sólových recitálů a koncertních vystoupení se Julianna Avdějeva věnuje i komorní hudbě, například s Berlínskými filharmoniky (Philharmonia Quartett Berlin) a houslistkou Julií Fischer. Dvakrát s Julií Fischer vystoupila na Menuhinově festivalu ve Gstaadu, kde měly společný recitál a také provedly Mendelssohnův Koncert pro housle, klavír a smyčce; v říjnu 2014 pojedou obě umělkyně na společné turné po Evropě. Jejími dalšími partnery v oblasti komorní hudby jsou členové londýnského orchestru Akademie svatého Martina v polích, s nimiž Julianna Avdějeva spolupracovala na Muziekgebouw Frits Philips Eindhoven v prosinci 2012.
Julianna Avdějeva začala studovat hru na klavír v pěti letech u Jeleny Ivanové na prominentní Hudební škole Gněssiných a později pokračovala na Curyšské vysoké škole umění (u Konstantina Ščerbakova) a vyhlášené Mezinárodní klavírní akademii u jezera Como (pod vedením uměleckého ředitele Williama Granta Naboré), kde nadále studuje u Dmitrije Baškirova a Fou Ts’ong. Julianna Avdějeva zvítězila v několika dalších mezinárodních soutěžích jako Brémská klavírní soutěž roku 2003, Concours de Genève roku 2006 a Soutěž Arthura Rubinsteina v Polsku.