Výstava kreseb a maleb studentů AVU v České filharmonii


Od 12. prosince 2018 do 25. ledna 2019 můžete v přízemním respiriu Dvořákovy síně Rudolfina navštívit výstavu kreseb a maleb studentů Akademie výtvarných umění. Umělkyně a umělci z různých ateliérů tvořili svá díla ve třech termínech na neveřejných koncertních zkouškách pod vedením dirigentů Jiřího Bělohlávka, Semjona Byčkova a Manfreda Honecka.

Fotografie ilustrujicí stránku

Co všechno na výstavě uvidíte

„Neveřejné zkoušky patří k pracovní každodennosti filharmoniků, která však zůstává posluchačům skrytá. Tuto neviditelnou, ale všemi tušenou práci, jež předchází oslnivým výkonům při koncertech, tematizuje právě tato výstava. Studenti Akademie výtvarných umění se na chvíli stali pozorovateli pro ně neznámého světa a díky tomu je jejich pohled svěží, nestranný a mnohdy překvapující. Soustředili se na zachycení figur a gest, ale i na specifickou atmosféru zkoušek a také na výsostné působení hudby jako takové,“ přibližuje Jana Orlová, kurátorka výstavy a doktorandka na katedře teorie a dějin umění na AVU.

Na výstavě budou zastoupeny různé úhly pohledu a výtvarné přístupy. Právě různorodost totiž slouží jako paralela k významu jednotlivých nástrojů v orchestru. Stejně jako každý z nástrojů má své místo a specifický význam pro vyznění orchestrální skladby má i každý z uměleckých výrazů význam pro celek současného umění. Od tradičního verismu Kláry Sedlo se výstava vine přes minimalistickou zkratku Žofie Kumštové a expresivní gesto Ľubomíra Golise až k abstraktnímu malířskému lyrismu Markéty Kolářové. Součástí expozice je také kresebně zážitkový deník Radky Bodzevič Doubravové, který je přístupný volnému listování.

Kdy a kde ji můžete navštívit

  • Na výstavu se dostanete hlavním vchodem budovy Rudolfina z Palachova náměstí.
  • Vůbec poprvé ji budete moci navštívit ve středu 12. 12. 2018 od 18:30 - ovšem jen pokud se chystáte na koncert do Dvořákovy síně.
  • Posluchači koncertů mohou výstavu navštívit vždy hodinu před začátkem koncertu, během přestávky a půl hodinu po skončení koncertu.
  • Široké veřejnosti bude výstava přístupná ve dnech 17. 12. 2018, 7. 1., 14. 1. a 21. 1. 2019 od 10 do 18 hodin a 31. 12. 2018 od 13 do 18 hodin.

To nejlepší z Rudolfina


5x do roka přímo do vašeho e-mailu.
Přidejte se k 9500+ čtenářů.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Odhlášení na jeden klik.

Zavřít
Tak copak vás zajímá?