Fotografie ilustrujicí stránku

Hudba do škol

Projekt České filharmonie chce podpořit výuku hudební výchovy na základních, základních uměleckých a středních školách v ČR.

Fotografie ilustrujicí stránku

„Inspiraci ze setkání pedagogů hudební výchovy vnímám pro sebe jako velmi důležitou. Už jen to, že se každý týden na hudebku děti i já těšíme! A já mám chuť zkoušet nové věci nebo si ověřovat, že ty, které dělám, dělají i druzí a fungují. Myslím, že nejvíc je toto působení vidět na našich dětech, které s chutí muzicírují.”

Tak zní jeden z dosavadních ohlasů na  projekt České filharmonie, který podporuje výuku hudební výchovy v České republice.

V rámci projektu se setkávají učitelé hudební výchovy na základních, základních uměleckých a středních školách a také pedagogové mateřských škol. Setkání umožňují pedagogům diskutovat, sdílet inspirace a společně hledat způsoby, jak provázet děti světem hudby.

Ukázkové hodiny a aktivní workshopy přinášejí sami pedagogové a také významné osobnosti české hudební pedagogiky, například Rafaela Drgáčová, Lenka Pospíšilová, Jan Prchal, Jaromír Synek a další. Inspiraci do projektu přináší také hudebníci České filharmonie, jako třeba Pavel Polívka, Ivan Vokáč, Vladislav Borovka, Jana Boušková a další.

Pedagogové se setkávají v regionálních centrech většinou 3x během školního roku. V sezoně 2019/2020 fungují regionální centra v Brně, Hlučíně, Hořicích, Hradci Králové, Liberce, Olomouci, Praze, Ústí nad Labem a ve Velvarech.

Jedním z hlavních cílů projektu je poskytovat prostor k propojování lidí, kterým jde o hledání způsobů, jak posouvat svou výuku hudební výchovy, podporovat je v odvaze, přinášet nové nápady.

„Líbí se mi, že se již ustálila určitá skupina lidí, která se o učení hudební výchovy zajímá a se kterou je milé a inspirativní se pravidelně setkávat.“

„Neodjíždím pouze s nápady, ale vždy i se skvělou náladou a chutí u nás zase aspoň o kousek hudební výchovu posunout a vylepšit.“

Společně pracujeme na tom, aby se hudební výchova více a více stávala respektovaným předmětem, který je vnímán jako důležitá součást estetické i osobnostní kultivace dětí a mladých lidí.

Partnerem projektu je Společnost pro hudební výchovu České republiky a JOB – Spolek pro inovace.