Peter Eötvös diriguje svou skladbu Speaking Drums s čarodějem perkusí Martinem Grubingerem

29. 4. 2016

„Speaking Drums patří k nejúspěšnějším koncertům pro bicí nástroje. Složil jsem tuto skladbu pro Martina Grubingera, který má velmi osobitou techniku hry. V posledních letech ji Martin uvádí velmi často. Jsem rád, že ji můžeme předvést také pražskému publiku,“ říká dirigent posledního koncertu řady A České filharmonie v letošní sezoně Peter Eötvös.

Skladba Speaking Drums byla zkomponována v letech 2012–2013 na nepřeložitelné texty zvukomalebných, jazykových i syntaktických hříček Sándora Weörese a jeho maďarského překladu indické povídačky z 12. století od Jayadena. Skladba je formálně velmi svébytná a uvolněná, má tři části a je velmi zábavná.

Maďarský dirigent, skladatel a pedagog Peter Eötvös (*1944) bezesporu patří k nejvýraznějším postavám současné hudební scény. Jako dirigent se specializuje na provádění skladeb minulého a současného století, sestavuje důkladně promyšlené programy, spolupracuje s těmi nejlepšími soubory a orchestry ve svém oboru. V posledních letech si získává stále větší reputaci jako skladatel, např. v roce 2013 se stal hlavní osobností jedné z nejdůležitějších přehlídek soudobé klasické hudby Wien Modern, Vídeňská státní opera zařadila letos do svého programu Tři sestry, nejúspěšnější ze tří Eötvösových oper. S Českou filharmonií vystoupí tento umělec poprvé.

Kritiky přezdívaný „čaroděj perkusí“ rakouský bubeník Martin Grubinger dokázal mimořádnou věc – sólové bicí nástroje prosadil jako hlavní bod programu v klasickém koncertním světě. Grubinger pravidelně hostuje u řady špičkových orchestrů na nejprestižnějších světových pódiích. Jeho repertoár je nezvykle široký; zahrnuje sólová díla i komorní hudbu, kde vystupuje společně se svým vlastním souborem Percussive Planet Ensemble a klavíristy Ferhanem a Ferzanem Önderem, až po koncerty na bicí.

Pro Martina Grubingera byla přímo napsána řada skladeb. Na jaře 2014 provedl světovou premiéru skladby Petera Eötvöse Speaking Drums s Mahlerovým komorním orchestrem pod vedením samotného skladatele. Dalšími příklady Grubingerovy všestrannosti je jeho známý projekt pro bicí Percussive Planet a nedávná premiéra skladby Caribbean Showdown.

 

Pro více informací prosím kontaktujte:

Luděk Březina
PR manager
Česká filharmonie
+420 736 605 620
ludek.brezina@ceskafilharmonie.cz

To nejlepší z Rudolfina


5x do roka přímo do vašeho e-mailu.
Přidejte se k 9500+ čtenářů.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Odhlášení na jeden klik.

Zavřít
Tak copak vás zajímá?