Fotografie ilustrujicí stránku  Manfred Honeck

Manfred Honeck

Manfred Honeck – hlavní hostující dirigent České filharmonie

Když se hovoří o Rakušanech, myslím, že máme obdobnou historii. Věřte nebo ne, ale myslím si, že způsob hry má hodně co do činění s tím, co jsme zažívali v minulosti. FIlharmonici jsou tak muzikální! A schopní hrát srdcem.

Fotografie ilustrujicí stránku  Manfred Honeck

Manfred Honeck se narodil v Rakousku a získal hudební vzdělání na Vysoké hudební škole ve Vídni. Mnoho let byl členem Vídeňské filharmonie a orchestru Vídeňské státní opery a také řídil Vídeňský mládežnický orchestr. Právě tato zkušenost zásadně ovlivnila jeho dirigování a přispěla k jeho specifickému dirigentskému stylu.

Svou dirigentskou kariéru začínal jako asistent Claudia Abbada u Gustav Mahler Jugendorchester. Poté byl angažován v Curyšské opeře, kde v roce 1993 zvítězil v prestižní Evropské dirigentské soutěži.

K dalším působištím v počátcích jeho kariéry patří Lipsko, kde byl jedním ze tří stálých dirigentů rozhlasového orchestru MDR Sinfonieorchester, a Oslo, kde se narychlo na jeden rok stal hudebním ředitelem Norské národní opery a po úspěšném turné po Evropě byl na několik let angažován jako hlavní hostující dirigent Filharmonie Oslo. V letech 2000–2006 byl hudebním ředitelem Švédského rozhlasového symfonického orchestru ve Stockholmu, v letech 2007–2011 pak hudebním ředitelem Státní opery ve Stuttgartu. V období 2008–2011 zastával Manfred Honeck post hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie. Tuto funkci znovu přijal na začátku sezony 2013/2014 na další tříleté období. Manfred Honeck od sezony 2008/2009 působí jako hudební ředitel Pittsburského symfonického orchestru. Po dvou prodlouženích smlouvy s ním bude spolupracovat až do konce sezony 2019/2020.

Jako hostující dirigent spolupracoval s řadou prvotřídních těles. Jmenujme například Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Deutsches SymphonieOrchester Berlin, Gewandhausorchester Leipzig, Staatskapelle Dresden, Royal Concertgebouw Orchestra, London Symphony Orchestra, Orchestre de Paris, Accademia di Santa Cecilia Roma a Vídeňská filharmonie. Orchestry, které řídil v USA, zahrnují Newyorskou filharmonii, The Cleveland Orchestra, Chicagský symfonický orchestr, Filharmonii Los Angeles a Bostonský symfonický orchestr. Manfred Honeck je rovněž pravidelným hostem na Festivalu ve Verbier.

Do širokého spektra Honeckových uměleckých aktivit náležejí také operní interpretace: spolupracuje se Semperovou operou v Drážďanech, Komickou operou v Berlíně, Théâtre de la Monnaie v Bruselu, s Královskou operou v Kodani, s festivalem Bílé noci v Petrohradě a se Salcburským festivalem.

V roce 2010 získal Manfred Honeck čestný doktorát na St. Vincent College ve městě Latrobe ve státě Pensylvánie a v loňském roce byl čestným doktorátem honorován také na Carnegie Mellon University v Pittsburgu. Kromě toho je již přes patnáct let uměleckým ředitelem Mezinárodních koncertů v německém Wolfeggu.