Jiří Bělohlávek

Česká filharmonie má jasně definované postavení – je tělesem, jehož posláním je vzorová interpretace české symfonické hudby, a je nositelem velkého odkazu kulturního dědictví. Jako taková je jedinečná a nezastupitelná nejen pro naši hudbymilovnou veřejnost, ale také pro cizinu. Vedle této povinnosti péče o odkaz českých skladatelů je ovšem bezpodmínečně nutné se věnovat intenzívně širokému světovému repertoáru.

Jiří Bělohlávek – šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie

Jiří Bělohlávek se narodil v Praze v roce 1946 a láska k hudbě se u něj projevila již v útlém věku. Od čtyř let zpíval v Kühnově dětském sboru, brzy se začal učit na klavír a později studoval u profesora Karla Pravoslava Sádla hru na violoncello. Během studií na Pražské konzervatoři a HAMU se pak začal pod vedením profesorů Bohumíra Lišky, Roberta Brocka, Aloise Klímy a Josefa Veselky naplno věnovat dirigování.

V roce 1968 využil nabídky rumunského dirigenta Sergia Celibidacheho a stal se jeho asistentem. O dva roky později zvítězil v celostátní soutěži mladých českých dirigentů a v roce 1971 se stal finalistou dirigentské soutěže Herberta von Karajana v Berlíně.

V letech 1972 až 1978 byl Jiří Bělohlávek dirigentem Státní filharmonie Brno a 1977 až 1989 šéfdirigentem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Vztah s Českou filharmonií tvoří výraznou kapitolu jeho umělecké dráhy. Poprvé Českou filharmonii dirigoval v roce 1973, kdy se stal asistentem Václava Neumanna. V této pozici pracoval s naším prvním orchestrem trvale, od roku 1981 pak jako druhý dirigent a po odchodu Václava Neumanna byl v roce 1990 zvolen jeho nástupcem. V roce 1992 rezignoval na šéfovskou funkci kvůli nedostatečné podpoře jeho koncepce dalšího vývoje tělesa. Po dvaceti letech se v roce 2012
k orchestru vrátil a přijal post hudebního ředitele a šéfdirigenta.

V roce 1994 Jiří Bělohlávek založil Pražskou komorní filharmonii, z níž v krátké době vybudoval orchestr vynikajících kvalit, který umělecky vedl 12 let.

V roce 1995 se Jiří Bělohlávek stal hlavním hostujícím dirigentem BBC Symphony Orchestra v Londýně a v roce 2006 byl jmenován na post šéfdirigenta. V současné době zůstává čestným dirigentem tohoto tělesa a každoročně s ním vystupuje. Zároveň v roce 2013 přijal místo hlavního hostujícího dirigenta Rotterdamské filharmonie.

Mezi další orchestry, s nimiž pravidelně spolupracuje, patří Berlínská filharmonie, Boston Symphony Orchestra, Cleveland Orchestra, Gewandhausorchester Leipzig, New York Philharmonic, Sächsische Staatskapelle Dresden a San Francisco Symphony Orchestra.

Jiří Bělohlávek se věnuje rovněž spolupráci s operními scénami: dirigoval inscenace Berlínské komické opery, operního festivalu v Glyndebourne, londýnské Covent Garden, pařížské Opery Bastille a Metropolitní opery v New Yorku. Angažmá poslední doby zahrnují novou inscenaci Dvořákovy Rusalky ve Vídeňské státní opeře (2014), Čajkovského Pikovou dámu v Curyšské opeře (2014) a Janáčkovu Její pastorkyňu v San Franciscu (2016).

Diskografie Jiřího Bělohlávka je velmi rozsáhlá. Nedávno se stal teprve druhým dirigentem po Herbertu von Karajanovi, jemuž se podařilo získat prestižní cenu Gramophone Award ve dvou po sobě následujících letech.