Pavel Hořejší

Členem violové skupiny České filharmonie jsem od ledna 2015, jejím členem jsem byl již v letech 1990 až 1996.

Studium


Vystudoval jsem Pražskou konzervatoř ve třídě prof. Jaroslava Ruise, AMU v Praze ve třídě prof. Lubomíra Malého a postgraduální studium komorní hry na Hochschule für Musik und Darstellende Kunst ve Vídni u prof. Güntera Pichlera a Thomase Kakusky. Dalším nikdy nekončícím studiem je interpretační praxe...

Když nejsem v Rudolfinu...


Hraji na violu, nejraději v M. Nostitz kvartetu, jehož jsem spoluzakládajícím členem (působíme již od roku 1994). S kvartetem jsme měli možnost hrát v mnoha zemích mnoha kontinentů a spolupracovat s řadou vynikajících sólistů, natočit několik CD. Rád příležitostně spolupracuji s dalšími komorními soubory jako např. České noneto, Sukův komorní orchestr či PKO. V letech 2008 až 2014 jsem byl členem Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Zajímavou zkušeností jsou pro mne letní kurzy komorní hry, kde působím jako tutor (Divertimenti 2006, La Pellegrina 2015).

Ocenění


Za studií jsem získal 2. cenu na soutěži konzervatoří v Kroměříži, s kvartetem 1. cenu na Charles Hennen Concours v Heerlenu v roce 1997, 2. cenu na soutěži Pražského jara v roce 1998 a 1. cenu na soutěži smyčcových kvartet v Cremoně ve stejném roce.

Hudba, kterou mám rád


…je ta, co právě hraji. V každé skladbě se snažím nacházet to dobré ... Ze sluchátek přehrávače mi ale hrají pánové Marcus Miller, Richard Bona nebo jazzové formace Spyro Gyra, Fourplay apod.