Jaroslav Kroft

Jaroslav Kroft je členem České filharmonie od roku 1984 po studiu na Pražské konzervatoři u prof. L. Malého a ukončení dvouleté základní vojenské služby.

Po několika letech působení v orchestru vznikla potřeba komorní hry, tak založil malý komorní orchestr Collegium českých filharmoniků a jako sólistku požádal o spolupráci tehdy neznámou a začínající houslistku G. Demetrovou, která záhy zvítězila v Anglii v prestižní houslové soutěži Y. Menuhina a spolupráce začala nabírat obrátky jak na domácích i zahraničních pódiích, tak u firem jako Supraphon, nebo Dánské Klassiko, kde má Collegium několik CD.

S harfistkou Janou Bouškovou nahrál pro firmu Sony díla Mozarta, Vivaldiho. Jana tehdy přivedla tuto firmu ke spolupráci.

Následně absolvoval turné se skupinou Čechomor a nahrávání alba Proměny s L. Dusilovou. Na pražském koncertě přebral J. Kroft multiplatinovou desku této nahrávky.

Collegium začalo barokním repertoárem, který ovšem brzy přestal stačit. Dnes má na repertoáru díla moderní, objevná, málo hraná a známá, například Odarum Concentus Jana Nováka, či skladbu Quis Z. Lukáše napsanou přímo pro Collegium. Soubor také uvádí premiéry současných skladatelů (I. Kurz a další).

Collegium českých filharmoniků doprovází na svých koncertech úspěšné kolegy orchestru ČF, jako je Jan Machat, Vojtěch Jouza, Radomír Pivoda, trumpetisté bratři Šediví a další.

Vystupuje na domácí scéně, ale i v Japonsku a hlavně v Německu v Berlíně, kde je každoročním hostem festivalu Berlin-Prag, který propaguje českou hudbu.