Václav Petr

Violoncellista Václav Petr

V České filharmonii působím od ledna roku 2014 na postu koncertního mistra violoncell.

Studium


S hrou na violoncello jsem začal už ve čtyřech letech pod vedením Mirka Škampy. V roce 2008 jsem odmaturoval na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze. Od roku 2008 jsem posluchačem HAMU, kde jsem začal studovat u Daniela Veise a od roku 2011 pokračuji ve třídě Michala Kaňky. V roce 2010 a 2011 jsem v rámci programu Erasmus studoval na Universität der Künste v Berlíně u Wolfganga Boettchera.

Hudební praxe


Poprvé jsem sólově vystupoval s orchestrem ve dvanácti letech. V letech 2004, 2006 a 2008 jsem vystupoval ve Dvořákově síni pražského Rudolfina jako sólista za doprovodu PKF – Prague Philharmonia (dříve Pražská komorní filharmonie) v rámci cyklu „Josef Suk uvádí mladé talenty“. Vystupoval jsem i v zahraničí, např. v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Itálii, Maďarsku, Chorvatsku a dalších zemích.

V roce 2008 a 2010 jsem se zúčastnil mistrovských kurzů v Kronbergu, kde jsem studoval ve třídě Annera Bylsmy a Davida Geringase. Roku 2009 jsem získal plné stipendium na letní mistrovské kurzy v Hamburgu, kde jsem studoval u Jense Petera Maintze.

Na základě nahrávky jsem byl vybrán k účasti na Evropské hudební akademii v Bonnu 2010 s Wolfgangem Boettcherem, u kterého jsem rovněž studoval v červenci téhož roku na 40. Mezinárodních kurzech ve Vaduzu. V srpnu roku 2010 jsem byl vybrán do třídy Marie Kliegel v rámci Holland Music Sessions.

Věnuji se také aktivně komorní hře. Od roku 2009 jsem členem souboru Ensemble Taras (dříve Taras Piano Trio), se kterým jsem v roce 2010 získal 1. cenu v Italském Val Tidone. V roce 2012 jsem spolu s houslistou Radimem Krestou získal 3. cenu v Italské soutěži komorních souborů Salieri-Zinetti jako duo housle-violoncello a o rok později jsme na stejné soutěži (už jako klavírní kvartet spolu s Evou Krestovou na violu a Václavem Máchou na klavír) zvítězili. V září roku 2013 se nám podařilo vyhrát v jedné z nejprestižnějších soutěží pro komorní soubory s klavírem Premio Trio di Trieste.

Ocenění


Již během středoškolských studií jsem získal několik ocenění jak ze soutěží národních, tak i mezinárodních. První dva větší úspěchy byly 2. cena na Mezinárodní Heranově violoncellové soutěži v Ústí nad Orlicí (2001) a 2. cena z mezinárodní violoncellové soutěže v rakouském Liezenu (2002). V roce 2004 jsem získal 1. cenu a spolu s ní řadu dalších ocenění na Prague Junior Note a v roce 2005 se stal absolutním vítězem mezinárodní soutěže Talents for Europe.

Kromě těchto soutěží jsem laureátem také mnoha jiných mezinárodních přehlídek, jako např. rozhlasová soutěž Concertino Praga (2007), mezinárodní violoncellová soutěž Davida Poppera v Maďarsku (2007), mezinárodní violoncellová soutěž Antonina Janigra v Chorvatsku (2008), violoncellová soutěž Bohuslava Martinů v Praze (2008, 2012), mezinárodní soutěž Johanna Friedricha Dotzauera v Německu (2009), mezinárodní smyčcová soutěž Rudolfa Matze v chorvatském Dubrovníku (2010) a jiných. V roce 2010 jsem byl na základě DVD nahrávky vybrán mezi 12 účastníků prestižní mezinárodní soutěže Grand Prix Emanuel Feurmann.

Koncertního mistra violoncell Václava Petra sponzoruje pan Tom Schrecker