Ivan Vokáč

V České filharmonii působím od ledna 2014 na poloviční úvazek ve skupině violoncell.

Studium


Studoval jsem Pražskou konzervatoř a HAMU v Praze pod vedením prof. Miroslava Petráše. Absolvoval jsem mistrovské kurzy v Kronbergu (S. Isserlis, B. Pergamenšikov) a v Plzni (R. Wallfisch).

Když nejsem v Rudolfinu...


Jako sólista jsem se představil na řadě festivalů, jak v Čechách (Talichův Beroun, Mladá Praha, Mladé pódium), tak i v zahraničí (Festival l'Eté Musical en Bergerac – Francie, Music Home Alive Festival – Holandsko). Jsem členem tří komorních uskupení: Lobkowicz Trio, Prague Cello Quartet, Escualo Kvintet – zde však hraji na klavír. Pravidelně spolupracuji s Českým rozhlasem a Českou televizí.

Ocenění


Jsem laureátem řady mezinárodních interpretačních soutěží. Nejvýraznější z nich jsou vítězství v rakouském Liezenu 2002, na Dotzauerově soutěži v Drážďanech 2005, na soutěži B. Martinů v Praze 2008 a absolutní vítězství s kolegou houslistou Jakubem Junkem na rozhlasové soutěži Concertino Praga 2006. V roce 2010 jsem vyhrál soutěž o stipendium, kterou pořádá Nadace Yamaha Music Foundation of Europe, a v roce 2012 jsem se stal jako semifinalista nejúspěšnějším českým účastníkem mezinárodní soutěže Pražské Jaro. Mým posledním soutěžním úspěchem je vítězství na Mezinárodní soutěži L. Janáčka v Brně (2013).

Jako člen souboru Taras Piano Trio jsem zvítězil v mezinárodních soutěžích „Internationaler Johannes Brahms Wettbewerb“ (Pörtschach, Rakousko, 2007) a „Rovere d'Oro“ v italském San Bartolomeu (2008).

Jako člen Lobkowicz Tria jsem uspěl na Mezinárodní soutěži komorní hudby Antonína Dvořáka (3. cena a ocenění za nejlepší interpretaci díla A. Dvořáka) a obhájil 1. cenu na Mezinárodní soutěži J. Brahmse v rakouském Pörtschachu.

Hudba, kterou mám rád


Těžko vybrat jednoho autora či skladbu. Nicméně už od dětství mi byl vždy blízký Bohuslav Martinů, protože pro nás cellisty napsal opravdu nádherné skladby. A možná taky proto, že ho oslovoval jazz, stejně jako oslovuje mne. Už ve svých 13 letech jsem si zamiloval jeho 1. symfonii, třetí pomalá věta je pro mne „konec světa“.