Vítězslav Ochman

Členem České filharmonie
od srpna 2014

Obrázek petr-chodura_b2_petrenko-aimard_lowres_231213210341.jpg

Pochází z Českých Budějovic, kde absolvoval ZUŠ i konzervatoř v houslové třídě MgA. Luďka Volka. Ve studiu pokračoval na Hudební fakultě AMU v Praze u doc. Bohuslava Matouška. V sezoně 2011/2012 absolvoval studijní stáž na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni u profesora Jana Pospíchala. Magisterské studium na AMU absolvoval v roce 2013. Své dovednosti rozvíjel na interpretačních kurzech (Jozef Kopelman, Bohuslav Matoušek, Václav Hudeček, Jan Pospíchal, Břetislav Novotný, Pavel Šporcl, Marta Líbalová).

Úspěšně se zúčastnil řady houslových soutěží. Jako sólista získal četné příležitosti realizovat koncerty ve spolupráci s orchestry. Po absolutoriu nastoupil do skupiny 1. houslí Jihočeské komorní filharmonie České Budějovice. V témže roce se stal stipendistou Orchestrální akademie České filharmonie. Vedle působení v České filharmonii se věnuje sólové a komorní hře a spolupracuje s Pěveckým sborem jihočeských učitelek.

Má v oblibě četná hudební díla napříč historií. Upřednostnit jediného skladatele či dílo mu nedává smysl. „Paleta proměnných ovlivňujících momentální – konkrétní výběr či volbu mé srdeční kompozice je podmíněně pestrá a časem prověřených partitur je nepřeberné množství. Proto rád hudbu znovu a znovu objevuji nejen pro potěšení své, ale též proto, abych ji mohl sdílet s publikem. Obdivuji i další druhy tvůrčího umění, láká mě poodhalování jejich tajemství.“ Volný čas tráví často v přírodě. Rybaří ve pstruhových vodách, rád cestuje a vaří.