Zdeněk Šedivý

Pražské žestě
Pražští žesťoví sólisté
Czech brass ensemble

Narodil do hudební rodiny, jeho otec i bratr jsou rovněž trumpetisté. Na pražské konzervatoři studoval u profesora Josefa Svejkovského a pokračoval na AMU v Praze u profesorů Václava Junka a Miroslava Kejmara. Již během studií se zúčastnil mnoha soutěží. V roce 1971 obsadil 2. místo v Mezinárodní soutěži Československého rozhlasu Concertino Praga v kategorii komorní hra, v roce 1975 získal 1. místo v téže soutěži v oboru trubka, v roce 1978 obsadil 1. místo v interpretační soutěži Kraslice 78 a 1. místo a titul laureáta v Mezinárodní soutěži Pražské jaro v oboru trubka, v roce 1981 byl mezi finalisty Tribuny mladých interpretů pořádaných při Bratislavských hudobných slavnostech.
Od svých osmnácti let hrál ve Filmovém symfonickém orchestru a Symfonickém orchestru Českého rozhlasu. V České filharmonii působí na postu prvního trumpetisty. Jako sólista vystupoval v mnoha zemích Evropy, ale i za jejími hranicemi. Natočil řadu nahrávek pro Český rozhlas, pro rozhlas v Oslu, má na kontě čtyři sólové gramofonové desky, z nichž poslední, Barokní skladby pro dvě trubky, natočil se svým bratrem Jiřím pro firmu Rosa Classic. Další desky a rozhlasové nahrávky natočil jako člen různých komorních souborů. V žánrové oblasti se nevyhýbá ani spolupráci s dechovými nebo jazzovými orchestry (A. Votava, Veselka, E. Mosch, Orchestr Ferdinanda Havlíka, V. Hybš, Pražský Big Band Milana Svobody, Rudolfinum Jazz Orchestra).
Od roku 1979 vyučuje soukromě, v roce 2000 se stal profesorem na Konzervatoři v Praze a učí na ZUŠ Charlotty Masarykové v Praze. Od roku 2004 je pravidelným lektorem žesťových kursů ve Vimperku a mezi lety 2008 – 2011 byl odborným asistentem na AMU v Praze. Od září roku 2010 je profesorem na Konzervatoři Jaroslava Ježka.