Tomáš Karpíšek

Účinkuje v souborech
pravidelně hostuje ve Vídeňské státní opeře a Vídeňské filharmonii

Obrázek tomáš-karpíšek.jpg

Po studiu kontrabasu na Konzervatoři Plzeň u Martina Koukolíka pokračoval dále v Praze u MgA. Petra Riese a na HAMU ve třídě profesora Jiřího Hudce. Vysokoškolské studium zakončil magisterským diplomem na HfM Freiburg im Breisgau v prestižní kontrabasové třídě profesora Božo Paradžika. Své hudební vzdělání si prohloubil stáží na Royal Academy of Music v Londýně. Je absolventem dvouleté orchestrální akademie České filharmonie (2012–2014) a orchestrální zkušenosti získal i jako praktikant německého SWR Sinfonieorchester Baden-Baden und Freiburg. Po ukončení studií získal angažmá ve Vídni, kde téměř dva roky účinkoval ve Vídeňské státní opeře a pravidelně hostoval s Vídeňskou filharmonií.

Získal řadu ocenění v národních i mezinárodních soutěžích, například 1. místo v Soutěži konzervatoří v roce 2011 nebo 1. cenu na Mezinárodní kontrabasové soutěži Františka Simandla v Blatné. V roce 2018 obdržel 1. místo v Mezinárodní kontrabasové soutěži v italské Lucce (2. místo nebylo uděleno), kde hlavní cenou bylo hostování u třech významných evropských orchestrů – Dresdner Phiharmonie, Oslo Philharmonic a Orquestra Sinfónica do Porto Casa da Música. Účastnil se mnoha kontrabasových kurzů u významných profesorů v Německu, Švýcarsku, Velké Británii, Slovinsku i Itálii. V roce 2019 absolvoval mistrovské interpretační kurzy Carl Flesch Akademie v Baden-Badenu u Matthew McDonalda (sólo kontrabasista Berlínské filharmonie), kde získal ocenění Preis des Fördervereins der Carl Flesch Akademie e. V. Jako sólista účinkoval s Filharmonií Baden-Baden. Pravidelně vystupuje na samostatných recitálech.

Kromě kontrabasu se věnuje také komponování. Skladbu studoval na plzeňské konzervatoři ve třídě profesora Mgr. et MgA. Jiřího Bezděka, Ph.D a absolvoval mnoho kompozičních seminářů ve Velké Británii i v Německu. Za Sonátu pro flétnu a klavír získal 3. cenu v Mezinárodní skladatelské soutěži Generace 2010. Dlouhodobě spolupracuje s britským hudebním nakladatelstvím Recital Music, které již vydalo jeho dvě svity pro kontrabas sólo a objednalo u něj další kompozice. Jeho skladby premiérovala například Plzeňská filharmonie a zazněly na festivalech jako Dny soudobé hudby, Smetanovské dny, Max Reger Tage.

Je členem Západočeského hudebního centra a absolventem Akademie komorní hudby. Okrajově se zabývá interpretací staré hudby a jazzem. Ve volném čase se rád věnuje četbě, cykloturistice a chození po horách.