Stanislav Masaryk

Členem České filharmonie
od září 2020

Obrázek stanislav-masaryk.jpg

Rodák z Gbel Stanislav Masaryk (1993) hraje na trubku od svých devíti let. Pochází z muzikantské rodiny. Ve třinácti letech začal navštěvovat třídu JUDr. Michala Janoša na Konzervatoři v Bratislavě coby mimořádný žák a o rok poté nastoupil do prvního ročníku. Později pokračoval ve studiu na Vysoké škole múzických umění pod vedením Mgr. Rastislava Suchana ArtD.

Na Soutěži studentů slovenských konzervatoří ve hře na trubku se umístil na 2. místě (Banská Bystrica, 2009) a 1. místě (Košice, 2012). V roce 2015 získal Yamaha Scholarship Award. Na mezinárodní soutěži Žestě Brno získal v roce 2017 první cenu a titul absolutního vítěze v konkurenci více než šedesáti trumpetistů ze zemí Visegrádské čtyřky. V roce 2022 získal Cenu Ľudovíta Rajtera, kterou uděluje Hudební centrum.

V letech 2009-2020 působil hot-jazzovém orchestru Bratislava Hot Serenaders s kapelníkem a trumpetistou Jurajem Bartošem. V letech 2012-2015 zastával pozici trumpetisty v Symfonickém orchestru Slovenského rozhlasu. Od roku 2012 do roku 2019 působil s malými přestávkami jako první trumpetista v orchestru opery Slovenského národního divadla. V letech 2017 a 2018 byl prvním trumpetistou v orchestru Národního divadla Praha, v té době také navázal pravidelnou spolupráci s Českou filharmonií.

Jako sólista pravidelně vystupuje se Slovenskou filharmonií, Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu (realizuje také nahrávky a zahraniční turné), Slovenským komorním orchestrem Bohdana Warchala, Státní filharmonií Košice, Cappellou Istropolitanou, Státním komorním orchestrem Žilina, s komorním a symfonickým orchestrem VŠMU a se Slovenským mládežnickým orchestrem. Příležitostně také spolupracuje jako orchestrální hráč s orchestrem Slovenské filharmonie nebo s hot-jazzovým orchestrem Fats Jazz Band.

Od září 2020 je členem České filharmonie, kde zastává pozici prvního trumpetisty. S Českou filharmonií vystupoval také jako sólista, a to pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta Tomáše Netopila a šéfdirigenta Semjona Byčkova. Na základě spolupráce České filharmonie s Royal Academy of Music vedl v roce 2022 třídenní interpretační kurz v Londýně.

Orchestrální hraní je v něčem nebezpečnější než sólové