Xenie Dohnalová

Nástroj
housle

Členkou České filharmonie
od 
roku 2009

Účinkuje v souborech
Brahms Trio Prague

 

Narodila se v Petrohradu v muzikantské rodině. Od tří let se věnovala své vášni – zpěvu a od pěti let houslím. Zpěv zbožňovala a brzy propadla jazzu. První učitelkou houslí jí byla Emma Polonskaja. K profesionální dráze ji pak nasměrovalo studium na konzervatoři Rimského-Korsakova v Petrohradě u Anatolie Resnikovského a také dvouleté studium na Guildhall School of Music and Drama v Londýně u Yfraha Neamana. Krátce studovala také na pražské HAMU u Ivana Štrause. Absolvovala kurzy u E. Friedmana, S. Lupu, P. Zukermanna a studium komorní hudby na Shandor Vegh Academy u Maurice Bourga či Sergia Azzoliniho. Získala první cenu v Londýnské Birdie Warsau Prize zaměřenou na interpretaci hudby  J. S. Bacha, druhou cenu na Londýnské A.C.T. Competition či třetí cenu na Beethovenově Hradci.
Orchestrální zkušenosti začala sbírat již v Petrohradě, jako koncertní mistr Symfonického orchestru konzervatoře. Jako členka orchestru Pacific Music Festival v japonském Sapporu jsem měla možnost učit se od koncertních mistrů Berlínské a Vídeňské filharmonie. Po sňatku s českým klarinetistou se trvale usadila v Praze a úspěšně absolvovala konkurz do Pražského komorního orchestru pod vedením Ondřeje Kukala. Po krásných deseti letech strávených bez dirigenta jsem pak nastoupila do České filharmonie.
Věnuje se také komorní hře. Jako členka klavírního tria Concertante absolvovala mnoho koncertů u nás i v zahraničí a podílela se na vzniku CD s hudbou Beethovena a Brahmse. V současnosti je členkou Brahms Tria Prague spolu s hornistou Ondřejem Vrabcem a klavíristou Danielem Wiesnerem.
„Od malička jsem zbožňovala zpěv a jazz. Do dnes je to pro mě největší radost. Nezapomenutelné jsou pro mě okamžiky, kdy jsem si v Rudolfínu mohla zaimprovizovat s Bobby McFerinem nebo krásné koncerty s Jazzbandem České filharmonie.
Doma pak často poslouchám jazzové velikány jako Bill Evans, Chick Corea nebo Ella Fitzgerald.“