Helena Šulcová

Členkou České filharmonie jsem od roku 2008, a to ve skupině 2. houslí.

Studium


Houslovou dráhu jsem začala v ZUŠ V. Nováka v Jindřichově Hradci pod vedením Hany Stráníkové. Absolvovala jsem Pražskou konzervatoř u prof. Pavla Kudeláska a AMU v Praze ve třídě prof. Jiřího Tomáška. Studia jsem si rozšířila na Malmö Academy of Music ve Švédsku u koncertního mistra Goteborg Symphony Orchestra Dana Almgrena.

Navštívila jsem letní mistrovské kurzy Kató Havas, Bohumila Kotmela st., Václava Hudečka, Pavla Šporcla a Semionala Yarosheviche. V roce 1997 jsem se zúčastnila letních mistrovských kurzů komorní hry v Blonay (Švýcarsko), v letech 1997 a 2000 v Semmeringu (Rakousko) a v roce 2005 kurzů barokní hudby v Gmundenu (Rakousko).

Studia na AMU jsem zakončila s Plzeňskou filharmonií (J. Suk – Fantazie pro housle a orchestr g moll) pod taktovkou Jakuba Kleckera. V letech 2001–2004 jsem působila na pozici koncertního mistra festivalového orchestru Pergine Spettacolo Aperto v Itálii. Před nástupem do České filharmonie jsem nejčastěji spolupracovala s PKF – Prague Philharmonia, orchestrem Berg a Ensemble Martinů.

Ocenění


V roce 1996 jsem získala 1. cenu v komorní hře v rozhlasové soutěži Concertino Praga. V roce 1997 mi bylo uděleno zvláštní ocenění poroty „za nejlepší provedení skladatele 20. století“ (S. Prokofjev – Houslový koncert č. 1) na Kocianově houslové soutěži.

Hudba, kterou mám ráda


Od studentských let mám slabost pro II. větu Klavírního koncertu G dur Maurice Ravela. Umí zastavit čas…