Olga Šroubková

housle

Členkou České filharmonie
od listopadu 2019

Hře na housle se věnuje od čtyř let, kdy ji začala vyučovat její matka Rimma Kotmelová, absolventka Moskevské konzervatoře ve třídě profesora Viktora Pikajzena. Od osmi let pokračovala ve studiu na Hudební škole hlavního města Prahy ve třídě profesora Jiřího Fišera, u něhož absolvovala Gymnázium Jana Nerudy s hudebním zaměřením a následně i Pražskou konzervatoř v roce 2014. Od října 2014 studuje na Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover pod vedením profesora Adama Kosteckiho. Působí na pozici koncertní mistryně České filharmonie.

Je laureátkou řady českých i mezinárodních soutěží, například Kloster Schöntal 2013 v Německu (2. cena a speciální cena EMCY), Soutěž Nadace Bohuslava Martinů 2013 (1. cena a Cena za nejlepší interpretaci skladby B. Martinů), Zhuhai International Mozart Competition for Young Musicians 2015 v Číně (4. cena), Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro 2017 (1. cena, Cena Nadace Bohuslava Martinů a Cena Nadace Český hudební fond), Michael Hill International Violin Competition 2017 (4. cena a Cena za nejlepší interpretaci soudobého díla) a Shanghai Isaac Stern International Violin Competition 2018 v Číně (2. cena a Cena za nejlepší interpretaci soudobé čínské skladby).

Jako sólistka vystupuje s předními českými a slovenskými orchestry včetně České filharmonie, PKF – Prague Philharmonia, Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Státní filharmonie Košice a Státního komorního orchestru Žilina. Úspěšně spolupracovala s významnými dirigenty (Petr Altrichter, Andrea Barizza, Nuno Coelho, Chuhei Iwasaki, Julian Rachlin, Jiří Rožeň, Michael Stern, Leoš Svárovský). Účinkovala na mnoha významných festivalech, například Dvořákova Praha, Pražské Jaro, Smetanova Litomyšl, Allegretto Žilina, Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka a Ticino Musica International Classic. Na svých sólových recitálech pravidelně spolupracuje s klavíristou Miroslavem Sekerou.